MELİHA OKUR

Fabrika açan fabrika!..

Türkiye'nin temel problemi tasarruf açığı. O yüzden bu açığı ülke olarak bankacılık sistemiyle kapatmaya çalışıyoruz. Bu da bizim ekonomimizin verimlilikten uzak, spekülasyon odaklı ve ticaret ağırlıklı olmasına yol açıyor.
Bu kısır döngüyü kırmanın yolu İMKB'den geçiyor.

***

Çünkü İMKB "fabrika açan fabrika" olma özelliğini taşıyor. Borsa uzun vadeli, büyük ölçekli üretimi temsil ediyor. Buna "Gerçek sermaye kültürü" deniliyor. Gelişmiş ülkelerdeki yatırımların en az yüzde 50'si sermaye piyasası yoluyla yapılırken Türkiye'de bu oran sadece yüzde 10. Küçük ve orta ölçekli şirketlerimizin kaynaksızlıktan kavrulduğu bir dönemde yüzde 10'luk bu oran ne İstanbul, ne de Anadolu'ya yeter.
***

SPK ve İMKB Anadolu'yu dolaşıyorlar. SPK, çok ortaklı 200 şirketi geziyor. Doğu ve Güneydoğu'daki şirketlerle görüşmeler tamamlanmış. Yakında Karadeniz turu başlayacak. Amaç, bilgi alışverişinde bulunmak ve iyi yönetilen şirketleri borsaya davet etmek.
***

Ama halka arz seferberliğinin başarılı olması için olmazsa olmaz iki şart var:
Biri, şirketlerde halka açıklık oranlarının artması... İkincisi ise etkili bir vergi avantajı... İMKB Başkanı Hüseyin Erkan, vergi konusunda Maliye ile görüşmelerin sürdüğünü söylüyor. Henüz ortada somut bir gelişme yok.
***

Ancak hepimizn sınav vereceği bir dönem başlıyor. Başta medya olmak üzere belediyeler, Maliye, hatta Merkez Bankası ve bankalar elini taşın altına koyacak. Halka açık şirketlerle halka açık olmayan şirketler bir tutulmayacak. Halka açık şirketlere "bonus", halka daha çok açık şirketlere ise "daha çok bonus" verilecek.
Haftada iki, yılda 100 şirket İMKB'ye gelecek. Böylece hem sistem kayıt altına girecek hem de yurtdışına transfer ettiğimiz faizin önünü keseceğiz.
Başka çıkış yolu yok!

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN