MELİHA OKUR

Roubini'ye göre krizin adı ne?

Prof. Roubini'yi küresel krizin en kırılgan ülkesi İzlanda'daki yanardağ patlamasının külleri de etkiledi.
Roubini 3 saatlik bir rötar yaşayarak 9.30 yerine 12.30'da İstanbul'a indi.
Bursa'ya da gecikmeli geldi.
Dün Bursa'daydık. Kentteki yollar sokaklar ve alışveriş merkezleri yeşil beyaz renklerle ile boyanmış.
Bursalılar haftasonu oynanacak G.Saray-Bursaspor maçını iple çekiyor. Şampiyon olmak istiyorlar.
Küresel krizin şampiyonu olan Bursa aynı zamanda çıkışın da şampiyonu olmak istiyor. Bu kentin iki patronu var. Biri tekstil, diğeri otomotiv. Krizde 480 bin çalışandan 110 bin kişi işini kaybetmiş. Kent toparlanıyor. Kendi çıkış modelini yaratmış.
Prof. Roubini, Otomotiv Endüstrisi İhracatçılar Birliği'nin konuğu olarak Bursa'ya geldi. Dünyanın en pahalı profösörlerinden birisi. Krizi tahmin etmiş, verdiği konferanslarda ücreti 3'e, 5'e katlamış. Bursa'da da konuşmak için 55 bin dolar almış.
Otomotivciler ne yapsın, parayı Roubini'ye verince masrafları çıkarmak için Bursa ve etraftaki bütün illere bilet satmış. Adam başı 350 euro. Toplam satılan bilet sayısı 250. Onu da otomotiv lisesine bağışlayacak.
Dünya bugüne kadar çok kriz yaşadı ama 3 kriz var ki dünya tarihine damga vurdu. 1853'te Almanya'da başlayan ABD'ye yayılan ve 1. Dünya Savaşı öncesi biten krize Uzun Bunalım adı verildi.
1929'da başlayan ve 1950'lerin ortasına kadar süren Büyük Buhran ise hâlâ belleklerden silinmedi. 2008 Ağustos'unda başlayan ve nereye gideceğini kimsenin kestiremediği bu son krize ise ne isim verilecek. IMF hazırladığı son raporunda Büyük Resesyon diyor. Biz de Roubini'ye sorduk. Ağır Finansal kriz veya büyük resesyon diye özetledi.
Çıkış senaryolarına gelince Prof.Dr. Nouriel Roubini, canlanmakta olan global ekonomi için üç çıkış senaryosu öngörüyor. Diyor ki;
V: Çok hızlı (İyimserler) (Türkiye ise bu grupta yer alıyor)
U: Yavaş (Temkinli iyimserler, Roubini kendisinin de bu gurupta olduğunu söylüyor)
W: Düşük (Kötümserler)
Bursalılar Roubini'yi küresel kriz kahramanı olarak karşıladı.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN