MELİHA OKUR

ABD'nin 'Berlin Duvarı'

ABD, krizi aşmak için elinden geleni yaptı. Mali sistemi paraya boğdu, kaynaklar doğrudan tüketiciye aktarıldı. Ama mali sisteme enjekte edilen para üreticiye gitmedi. İşsizlik yüzde 10'a dayandı. ABD ekonomisi iki çeyrek ancak yüzde 3 büyüyebildi. Paranın bol olduğu yerde enflasyon hafif kıpırdadı. Ülkeyi deflasyon korkusu sardı. Açıkçası ABD'de mali sistemle üretici kesim arasında Berlin Duvarı gibi bir duvar oluştu. Bu duvar yıkılmadan dünya nefes alamaz.
Peki, bu duvar nasıl yıkılacak?
Mali kesim yerine üretici kesim teşvik edilecek. Mali kesime önce düz, arkasından artan oranlı vergi gelecek! Başkan Obama, mali kesime dili döndüğünce, "Parasal genişlemeden gelen kâr, benim yarattığım kâr" diyor. Dünyaya mesaj veriyor. Mesaj, Bursalı sanayiciyi de ilgilendiriyor. Çünkü ABD'de yabancı üreticiye bağımlılık had safhada. ABD, kaynak transfer etmeye devam ediyor. Eğer, dünyayı turist olarak dolaşan ABD vatandaşı elinde çanta işadamlığına soyunursa dünyanın vay haline!..

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN