MELİHA OKUR MELİHA OKUR

TÜSİAD'ın İshak Alaton hamlesi!

10 yıldır Türk Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) kapısını açmamıştı İshak Alaton... Bu üstü kapalı ayrılık, çok çeşitli yorumlara sebep oldu.
En önemlisi, "İkinci Cumhuriyetçi" addedilen Alaton, elbette kırgındı.
Kulislerde konuşulanlara göre, İshak Alaton'un yeniden derneğe ilgi duymasını sağlamak ve buzları eritmek için ilk adımı TÜSİAD'ın ağır topu Bülent Eczacıbaşı atmış.
Üç hafta önce, başkan Ümit Boyner ile Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton ve TESEV Başkanı Can Paker'i Kanyon'daki ofisinde yemekte bir araya getirmiş.
Söylenenlere bakılırsa Alaton, son günlerde hükümetin açılım politikasına destek veren TÜSİAD'a göz kırpmış.

***

Yemekte, referandum, yeni sivil Anayasa ve Kürt sorunu konuşulmuş.
Alaton ve Paker, referandumda "evet" diyen iki isim... Boyner'e "Niye referandumda fikir beyan etmediniz?" diye sormuş.
Boyner, "Nötr kalmamızın nedeni, Anayasa Mahkemesi ile Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun yeni yapısının sıkıntı getirebileceği düşüncesi" yanıtını vermiş. İkili, "TÜSİAD, 'Türkiye, İran olacak' paranoyasından kurtulmalı!" demiş.
Karşılıklı özeleştiri yapılmış.
Boyner, herkesi dinlemiş. Sonunda da Alaton ve Paker'e, "Lütfen 40'ıncı yıl kutlamalarında bizi yalnız bırakmayın!" diyerek, şimdiden kutlamalar için zaman ayırmalarını istemiş.
***

Zamanlama önemli.
Türkiye, genel seçim öncesi pozisyon ayarlama derdine düştü.
Üniversiteler kıpır kıpır...
Sokaklar hareketli...
Diyarbakır, "iki dilli yaşam" ile ilgili yansımaları izliyor. TÜSİAD ise bir taraftan ekonominin değişen aktörlerini takip ediyor. Yakınlaşmakta geciktiğini düşündüğü TUSCON'a gül, MÜSİAD'a karanfil uzatıyor.
Diğer taraftan da sosyal alanda kendine yeni bir yol arkadaşı arıyor.
***

TÜSİAD, iki ay önce Erbil'e gidecekti, gidemedi... Barzani'den randevu alamıyor ama Diyarbakır'la yol arkadaşlığını sağlam tutmakta kararlı!..
Çünkü bundan sonraki süreçte Kürt sorununun çözümünde sadece siyaset yetmeyecek.
İşin ekonomik boyutu devreye girecek.
Hükümet, "Tüccar, Güneydoğu'ya gitmeli, fabrika kurmalı, ben destekleyeceğim" diyor. Henüz Kürt raporunu açıklamayan CHP ise, "Biz, fabrika kuracağız, iş yaratacağız" tezini savunuyor.
Açıkçası Kürt sorununa ekonomik vizyon önümüzdeki günlerde bir araya gelemeyen herkesi buluşturacak.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
Bugünkü Diğer Yazıları