MELİHA OKUR

1.5 milyar doların sırrı!

Opet kuruluşunun 20'nci, Koç Grubu'yla ortaklığının 10'uncu yılını kutladı. Özel davetlilerin olduğu gecede THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu ve Opet Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Öztürk ile sohbet ettim.
2009'da yüzde 50'şer hisseyle THY OPET Havacılık Yakıtları A.Ş'yi kuran THY ve Opet, ortaklıktan memnun görünüyor. İki büyük tonajlı gemi alan şirket işi büyütüyor.
Havadan sudan, Lufthansa ortaklığından, yerli yapılan uçak koltuğundan, Moskova'da açmayı düşündüğü VIP-CIP salonuna kadar bir yığın konuyu konuştuğumuz Topçu'ya, THY'nin yakıt giderini sordum, "Koç'a 2 milyar dolar ödüyorum" dedi. Maliye, havayolu şirketlerinin yurtdışı uçuşlarında yakıtta ÖTV'yi öteliyor.
Eğer yurtdışı uçuşlarda yakıta uygulanan ÖTV kalkmamış olsa THY, 2 değil 3.5 milyar dolar ödeyecek! 1.5 milyar doların sırrı önemli.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN