MAHMUT ÖVÜR MAHMUT ÖVÜR

Referandumun nabzı

CHP'nin anayasa paketinde yer alan üç maddeyi ayırarak referanduma gidilmesini önermesi son haftanın en çok tartışılan konusuydu. AK Parti yönetimi önce bu öneriye sıcak baktı, ancak daha sonra önerinin kapsama alanının 3 maddeyle sınırlı olmadığını ileri sürerek vazgeçti. Ancak Meclis süreci devam ettiği için her şey bitmiş değil. Yeni şeyler gelişebilir.
Peki, bu süreci halk nasıl değerlendirdi?
Sorunun cevabını Metropoll araştırma şirketinin 14 Nisan'da 31 ilde yaptığı kamuoyu yoklaması veriyor.
Halka sorulan soru şu: Anayasa değişikliği sürecinde CHP'nin, yasa taslağının ikiye bölünmesi teklifi ve ardından gelen gelişmeler kime yaramıştır? İşte cevaplar:
Genel anlamda muhalefete: % 28.1, AK Parti'ye: % 28, CHP'ye: % 7.7, MHP'ye: % 1.1, Herkese: % 1.1, Hiç kimseye: % 8.1, Bilmiyorum: % 26.1.
Bu sonuçlar olası bir referanduma yansır mı bilinmez ama şu gerçeği gösterdiği çok açık; toplum muhalefetten öneri bekliyor.
Araştırmada sorulan ikinci soru şöyle: Başbakan Erdoğan'ın son ABD gezisi Türkiye'nin itibarını ve marka değerini nasıl etkilemiştir?
% 42.3 artırdı, % 26.6 etkilemedi, % 15.9 eksiltmiştir, % 14.3 fikrim yok.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN