MAHMUT ÖVÜR MAHMUT ÖVÜR

Yolsuzluk, usulsüzlük ve THK’nın sonu

Türk Hava Kurumu (THK), son yıllarda derin bir kriz yaşıyor. Adı yolsuzluklarla kirletilen, eski yönetimi yargılanan kurum tehlikeli bir süreçte. Kurumun üniversitesi bile inanılmaz usulsüzlüklerle anılıyor. Olup bitenleri, medyaya yansıyanları akılla izah etmek zor. Bugünkü yönetim, kurumla ilgili algıyı değiştiremediği gibi düştüğü derin krizden de çıkartamadı.
İşte tam bu noktada ilginç bir gelişme yaşandı. Gençlik ve Spor Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı'na ilginç bir yazı gönderdi. Yazıda kısaca, sportif havacılık görevlerinin artık THK tarafından yürütülmeyeceği hükmü yer alıyor ve şöyle deniyordu: "Buna göre, sportif havacılık alanında Türkiye genelindeki tüm koordinasyonu ve uluslararası iştirakleri gerçekleştirmeye Türkiye Hava Sporları Federasyonu tek başına ve tam yetkili." Yazı şu uyarıyla bitiyordu: "Bu görevlerin kısmen dahi olsa, dernek statüsündeki THK tarafından yerine getirilmesi mevzuata aykırılık teşkil edecektir."
Bu kararın tercümesi şu: THK artık sportif havacılık faaliyeti yapamayacak. Bu aslında doğal ve zorunlu bir son. Çünkü onca yolsuzluk ve usulsüzlükle adı kirletilen ve güven erozyonu yaşayan THK, artık yönetilemiyordu. Bakanlığın bu kararı valiliklere, belediyelere ve tüm kurumlara iletildi. Karara THK yönetimi beklendiği gibi tepki verdi ama işe yarar mı bilemem. Bildiğim tek şey şu sorunun cevabının hâlâ verilmediği:
Bu tarihi kurum nasıl bu hale düşürüldü ve neden düzeltilemedi? Bu sorunun cevabını aramayı sürdüreceğiz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN