MAHMUT ÖVÜR MAHMUT ÖVÜR

Yeni siyaset, yeni lider çıkar mı?

Referandum sonrası 'hayır'a verilen yüzde 48.6'nın başta CHP olmak üzere muhalefeti umutlandırması konuşuluyor, konuşulmalı da...
Bu umudu, "denize dökme sevincini" bir yana bırakan eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da taşıyor ki, "acele etmeyelim" diyor. Ancak bunları söylemek yetmiyor, şu soruya samimi bir cevap vermek gerekiyor: "Bu sonucu kim doğru değerlendirip, siyaset alanına çekecek? Böyle bir lider var mı?"
Ortada sahici ve güven veren bir siyasi aktör olmadığını herkes biliyor. Ayrıca o kitlenin ortak bir siyasi hedef etrafında buluşması da pek kolay değil. Bu ancak risk üstlenebilecek bir siyasi aktörle mümkün.
Baykal daha ilk günden "ben buradayım" işareti verdi ama aranan o değil. Sokağa çağrı yaparak HDP'yi aratmayan, bir Anayasa Mahkemesi'ne bir AİHM'ye başvurarak zaman kazanmak isteyen Kemal Kılıçdaroğlu hiç değil.
Geriye CHP içinde adı genel başkanlık için geçenler kalıyor ki, onları CHP'liler bile hesaba katmıyor.
Peki, CHP dışında birileri var mı?
Solda yok. Çünkü CHP dışı sol, CHP'den çok daha beter durumda. Bugünlerde bu açıdan merkez sağdan birilerinin çıkma ihtimali daha çok konuşuluyor. Oysa böyle bir ihtimal de yok ama yıllardır hep bu hayal pazarlanıyor. Bu günlerde de o hayalin Meral Akşener tarafından doldurulabileceği seslendiriliyor. Buna inananlar var ama çıkışını FETÖ'yle ilişkinin gölgelediği, siyasi sahiciliği tartışmalı bir aktörle, CHP tabanının ön planda olduğu yüzde 48.6'yı bir araya getirmek hiç kolay değil.
Kimse şaşırmasın, o sosyoloji kendi "yenisini" değil, statükoyu talep ettiği sürece de içinden sahici bir lider çıkmaz. Tersi de mümkün, çıkan siyasi aktörler o sosyolojiyi değiştirme riskini üstlenmedikçe lider olamazlar.
Bu durumda önümüzdeki sürecin yine en dinamik ve değişimci partisi "metal yorgunluğuna" rağmen AK Parti. Hem güçlü bir lidere sahip, hem de kendi oluşturduğu yeni sosyolojiye, yeni gençliğe uyum sağlayacak yeni parti kadroları oluşturacak esnekliğe ve yeteneğe sahip... Bunun gereğini yapmazsa onun da işi zor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN