ÖZLEM DOĞANER ÖZLEM DOĞANER

Ortak faizsiz kredi kartı geliyor

Bu hafta Küresel Katılım Finans Zirvesi'nde ilk kez parayı faizle değil, üretim ve yatırımla büyütmeye dayanan "insani finans" masaya yatırıldı. Dünyada paranın insandan daha değerli olduğu bir dönem yaşandığı ve bunun sonucu olarak mutsuzluğun arttığı son zamanlarda hepimizin malumu...
Bu nedenle katılım bankacılığı da son yıllarda dünyanın yüzünü döndüğü alanlardan biri. 60 ülkede faaliyet gösteren katılım bankalarının aktif büyüklüğü 2 trilyon dolara yaklaştı. Dünyada faizsiz finansal varlıkların toplamı küresel finansal varlıkların yüzde 2'sine ulaştı. İslami bankacılığın merkezi neresi? Londra... İstanbul Finans Merkezi'nin ideali de iki kule, bir bina yapmak değil zaten.
Hedeflenenlerden biri de katılım bankacılığının merkezinin İstanbul olması... Türkiye'deki katılım bankaları da bu nedenle çalışmalarını hızlandırıyor. Öğrendim ki Katılım Bankaları Birliği ortak bir kredi kartı çıkarmaya hazırlanıyor.
Faizsiz finans sistemine uygun kredi kartıyla alışverişte, taksitlendirmede her şey aynı. Ancak ödemede gecikme olunca konvansiyonel bankalar gibi faiz alınmıyor.
Cezayı farklı bir şekilde tahsil etmek gerektiğinden de ortak kart gündeme gelmiş.
Bugünkü Diğer Yazıları
BİZE ULAŞIN