TİMUR SIRT TİMUR SIRT

5G devrimi kapıda

Eğitimden sağlığa her sektörde değişim yaratacak 5G devrimi kapıda. Yapay zeka, öğrenen makineler denilince akla sadece felaket senaryoları gelmesin. 2019’da dünyanın yüzde 53’ü akıllı telefon sahibi olacak

Yapay zeka, nesnelerin interneti, fiber hızında 5G mobil internetle ilgili, sosyal medya ve medyada felaket senaryoları hemen paylaşılıyor.
Ama fırsatlar ve yeni teknolojilerin sağlayacağı eşitleyici güç unutuluyor.
Biz de biraz iyiliğin reklamını yapalım.
2019 yılında dünyadaki insanların yarısından fazlasının; yani dünya nüfusunun yüzde 53'ünün elinde akıllı telefon olacak.
5G için senaryolar da gelecek yıldan itibaren hayata geçmeye başlıyor. Çin ve ABD'li firmaların başını çektiği gelecek senaryoları, eğitimden üretime, sağlıktan akıllı şehirlere kadar her tür alışkanlığı değiştirecek.

?SNAPDRAGON 845 GELİYOR
ABD'de bir öğretmenin, Karadeniz'in bir köyünde İngilizce eğitimi verdiğini düşünün.
Hem de evinden çıkmadan. Ya da Türkiye'deki bir doktorun, binlerce kilometre uzaklıktaki Afrika'da bir hastayı ameliyat ettiğini düşünün.
Yaşanacak bir doğal felaketi makineler tüm telefonlara ulaşarak uyaracak. Kötü senaryolar farkındalık yaratsın ama iyi senaryolar çoğalırsa, iyilik kazanır.
Dünyanın en büyük mobil işlemci üreticisi Qualcomm, uzman teknoloji gazetecilerini her yıl bir araya topluyor.
Qualcomm Tech Summit etkinliğinde bu yıl, mobil dünyanın geleceği ve önümüzdeki yıl akıllı telefonlarda kullanılacak Snapdragon 845 platformu tanıtıldı.

DAHA ÇOK YAPA ZEKA
Platformun sahip olduğu yetenekler, 2018 yılında ortaya çıkacak akıllı telefonların özellikleri hakkında ipucu verdi. Toplantılarda önemli detaylar vardı. Hızlı şarjla 15 dakikada pillerin yüzde 50'si şarj olacak. Daha az pil tüketimi, daha fazla yapay zeka, artırılmış ve sanal gerçeklik senaryoları daha fazla telefon destekleyecek.
Sesli asistanlar, daha yetenekli oluyor ve ses kalitesi uzaklık hissini ortadan kaldırıyor.
Peki bunu nasıl yapıyor? Qualcomm, sesli asistan teknolojisini kolaylaştıracak yapay zeka yeteneklerini yeni Snapdragon 845 platformuna taşıyor. Üçüncü nesil yapay zeka mobil platformu olan Snapdragon 845, yapay zeka performansını önceki neslin yonga üzeri sistemlerine (SoC) göre 3 kat artırıp mobil cihazınızı en üst düzey kişisel asistana dönüştürüyor. Böylece video ve fotoğraf çekimlerini basitleştiriyor.

DÜNYA 5G SENARYOLARINI KONUŞUYOR
İki haftadır önemli toplantılara tanıklık ediyorum. Önce Londra'da Huawei, bütün dünyadan operatörleri çağırıp yol haritasını çıkarmıştı. Şimdi de Qualcomm, dünya devi teknoloji şirketlerinin yöneticilerini Pasifik Okyanusu'nun ortasındaki Hawaii'de topladı. Rekabet değil işbirliği için bir araya gelen devler, geleceği inşa edecek projelerini anlattı. ABD'li teknoloji devleri Google, Microsoft, HP, Çinli Xiaomi, Baidu gibi şirketler 5G ve gelecekte kullanılacak cihazlarla ilgili öngörülerini açıkladı. 2018 yılına girerken, evrene göre çok yaşlı olmayan insanların son 150 yılda yaptıkları baş döndürücü. Sadece mobil iletişim ve internet devrimine dikkat çeksek bile nelerle karşılaşacağız. Analog ses, dijital ses, mobil geniş bant internetin ardından şimdi de makinelerle tüm insanların internete bağlı olduğu 5G konuşuluyor. Senaryolar gerçeğe dökülürken biz nerede olacağız? Nelerle meşgul olacağız?

Sanal Gerçeklik oyun deneyimini güçlendiriyor ve ses ile gerçekleştirdiğiniz etkileşimleri daha doğal bir hale getiriyor. Snapdragon 845, ses ile yönetilen akıllı asistanların performansını da anahtar kelimeleri yakalayarak, QualcommAqstic'in ses kodeği sayesinde ultra-düşük- güçlü sesleri işleyerek ve düşük-güçlü ses alt-sistemi kullanarak, kullanıcıların konuşarak cihazlarını tüm gün kullanımlarını sağlıyor.

BİZE ULAŞIN