BÜLENT TİMURLENK BÜLENT TİMURLENK

Video hakeme de gözlük

Video hakem tartışmalarının alevlendiği bugünlerde aklımızda şu iki soru var: Teknoloji futbolu daha adaletli bir oyun yapabilir mi? Mükemmellik oyunun doğasını bozar mı?

Direkten dönen top, verilmeyen haklı, verilen haksız penaltı, çıkan-çıkmayan sarı-kırmızı kartlar, bazen pirinç bazen patates tarlasına dönen zeminler, yağmur, kar, çamur, aşırı sıcak, donduran soğuk. Futbol hiçbir zaman adaletli bir oyun olmadı, düşük skorla biten bir spor her zaman sürprize açıktır, hatasıyla doğrusuyla da futbolu güzel yapan bu ve basit kurallarıdır. Peki teknoloji futbolu daha adaletli bir oyun yapabilir mi? Acaba bu kadar mükemmelik bu oyunun doğasını bozar mı? Bizim ligimizde de gelecek sezondan itibaren gol çizgisi teknolojisi uygulamasına geçileceği sözü ortadayken konumuz video yardımcı hakem. Fransa-İspanya maçında iki gol kararında etkili olan video hakem gün gelecek sahadaki hakemden çok daha fazla yetkiyle mi donatılacak? FIFA'nın uygulaması aslında basit. Gol kararı verilen pozisyonlarda ofsayt var ise video hakemin tekrarını izlediği görüntülerden çıkacak karar beklenecek. Penaltı pozisyonları için de video hakemler devrede olacak. Son iki şık ise, kırmızı kart ve hakemlerin sarı ya da kırmızı kartı doğru futbolcuya verip vermemekte şüpheye düştüğü pozisyonlar. Maçın hakemi, video hakemine başvuracağı gibi, video hakem de sahadaki hakemi uyarıp, kararını değiştirebilecek. İkili arasındaki karar mekanizmasına futbolcu ve teknik adamların müdahil olabilme ihtimali yok. Orta hakem, video hakemle anlaşmazlığa düştüğünde saha kenarına gelip monitörden pozisyonu değerlendirip son kararını verecek. Teniste şahin gözü ve basketbolda tekrar görüntülerle artan oyun kalitesi ve adaleti bakalım video hakemle ile futbola ne katacak? "Video hakemin gözüne gözlük" tezahüratlarıyla mı tanışacağız yoksa artık spor programlarında eski hakemlere "Penaltı/ penaltı değil" polemiklerinde söz mü kalmayacak? Almanya gelecek sezon video hakem uygulamasına geçiyor, bu sezon hakem hatalarıyla kaynayan İspanya Ligi ise hedefini Ağustos 2018 olarak belirledi. Bizde ise yeni sezon için hummalı bir çalışma var. Video hakem uygulaması için ortak kanı 2018 Dünya Kupası'ndan alnının akıyla çıkması halinde artık futbolun değişmez bir parçası haline geleceği...

Ne farklı olurdu?
Video hakem geçmişte olsa futbol tarihinde neler değişirdi? İtalyan Corriere della Sera gazetesinin yayımladığı listeye bir göz atalım.

1- Geçen sezon Milano'da San Siro'da Şampiyonlar Ligi finalinde Sergio Ramos'un Atletico Madrid'e attığı gol ofsayttı, video hakem bu golü iptal ederdi.
2- 1998'te Amsterdam'da oynanan Şampiyonlar Ligi finalinde Real Madrid'e kupayı getiren ve Juventus'u yıkan golü atan Mijatovic ofsayt pozisyonundaydı.
3- 2010 Dünya Kupası play-off'unda hakem Hansson, Henry'nin İrlanda'ya attığı golde eli görmemiş finallere Fransa gitmişti. Video hakem hafta içinde Griezmann'ın golünü ofsayt gerekçesiyle iptal etti.
4- 1986'da Meksika'da Maradona'nın İngiltere'ye eliyle attığı golde video hakem olsa kararı vermesi sadece 30 saniyesini alacaktı.
5- Mayıs 2014'te Camp Nou'da 1-1 berabere biten ligin son maçının ardından şampiyonluğunu ilan eden Atletico Madrid'e Messi'nin attığı gole ofsayt bayrağı kalkmıştı. Video hakem olsa, şampiyon Barcelona idi.
6- 2002 Dünya Kupası'nda Ekvadorlu hakem Byron Moreno, İtalya'yı yaktı. Güney Kore çeyrek finalde İspanya'nın rakibi oldu. Hakem Gamal Al- Ghandour, İspanyolların iki golünü iptal etmişti.
7- 94 Dünya Kupası'nda İtalya-İspanya maçında İtalyanlar 2-1 öndeyken İtalyan Tassotti ceza sahasında Luis Enrique'ye dirsek atmıştı. Penaltı skoru 2-2 yaptı ve uzatmalarda İtalyanlar 10 kişi oynadı.
8- 2008-2009 sezonunda Londra'da Chelsea-Barcelona Şampiyonlar Ligi yarı finalinde hakem Ovrebo, İngilizlerin 4 penaltısını görmedi. Barcelona finale çıktı. Peki, video hakem olsaydı?
BİZE ULAŞIN