UFUK SANDIK UFUK SANDIK

Amerikalı Transit’in yüzde 25’i Türkiye’den

Amerika’da üretilen Transit’in parçalarının yüzde 25’i Türkiye’den gidiyor. Ford Otosan, 2016’da 125 milyon dolarlık parça ihraç etti

Otomotivin ana vatanı Amerika'ya ihracat kapısını açan Ford Otosan'ın macerası devam ediyor. Türkiye'den Amerika'ya araç ihraç eden ilk şirket olan Ford Otosan, bir ilki daha gerçekleştiriyor. Ford Otosan, Amerika'da üretimine başlanan ticari araç Transit'in parçalarını ihraç ediyor.

PARÇA İHRACATI ARTIYOR
Bin 800 farklı parçanın bir araya gelmesiyle üretilen Transit'in 450 parçası Türkiye'den gidiyor. Yani Amerika Kansas Ford Fabrikası'nda üretilen Transit'in yüzde 25'inde Türkiye'nin katkısı var. 2014'ten bu yana Amerika'ya parça ihraç eden Ford Otosan'ın gelirinin 2016'da 125 milyon dolar olduğunu söyleyen Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, parça ihracatının sürekli büyüyen bir iş haline geldiğini kaydetti. 2016'da 153 bin adet Transit için 190 bin metreküp hacminde parça ihraç ettiklerini ifade eden Yenigün, 2017'de ise 154 bin Transit araç için 203 bin metreküp hacimde parça ihraç etmeyi hedeflediklerini söyledi. Yenigün, şöyle devam etti: "Amerika'da üretilen Transit'in parçalarını biz burada üreterek gönderiyoruz. Parça ihracatı başladığından bu yana sürekli gelişen bir iş haline dönüştü. Türkiye'de üretilen parça, kalite, maliyet, verimlilik ve bunların ötesinde süreklilik açısından önemli. ABD'ye parça gönderiyoruz ve aradaki uzaklığa rağmen oradaki fabrikanın iş süreçlerini etkilemeden verimlilik sağlayabiliyoruz. Cirosal bazda bakıldığında direksiyon, koltuk kızakları, menteşeler, el fren mekanizmaları ve emniyet kemerleri gibi kalemler öne çıkıyor. İhraç ettiğimiz toplam parça sayısı 745 adet."

Üretim ve ihracatta rekor hedefliyor
2016'da 333 bin 749 adet üretim yapan Ford Otosan'ın ihracatı ise 257 bin adede çıktı. Ford Otosan, Türkiye ticari araç ihracatının yüzde 60'ından fazlasını gerçekleştirdi. 2017 tahminlerini paylaşan Yenigün, üretim ve ihracatta kendi rekorlarını kıracaklarını söyledi. Yenigün, Türkiye ihracat şampiyonluğuna da devem edeceklerini iddia etti.

Ticari mücevher değerinde
Türkiye'nin ticari araç üretimi, ana ve yan sanayisiyle dünyaya çok ileri seviyede olduğunu anlatan Yenigün, "Bu bilgi birikimi ve başarı, mücevher değerinde ve korunması gerekiyor" dedi. Türkiye'de ticari araç sektörünü geliştirecek ve büyütecek yöntemler konusunda çalışılması gerektiğini kaydeden Yenigün, ticari araç kiralamanın çözümlerden biri olduğunu söyledi.

4 yılda 176 bin adet araç ihraç etti
Türk mühendisler tarafından geliştirilen ve Gölcük'te üretilen Transit Connect 2009'da Amerika'ya ihraç edilmeye başlandı. Transit Connect, otomotivin ana vatanı Kuzey Amerika pazarına ihraç edilen ilk Türkiye üretimi araç oldu. Transit Connect, üretiminin İspanya'daki fabrikaya kaydırılması nedeniyle Ford Otosan'ın ihracatı 2013'te sona erdi. Ford Otosan, 4 yıl içinde Amerika'ya 176 bin adet araç ihraç etti.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN