UFUK SANDIK UFUK SANDIK

Kamyonda tarihi ihracat

Dünyanın dört bir yanına 70’ten fazla ülkeye ihracat yapan Mercedes- Benz Türkiye, 2017’de kamyon ihracatını yüzde 38 artırdı. Tarihinin en yüksek ihracat rakamına ulaştı

Türkiye'de 50'nci yılını kutlayan Mercedes-Benz Türk, 2017'yi rekor ihracatla kapattı. Aksaray Kamyon Fabrikası'nda 13 bin 339 adet kamyon üreten Mercedes-Benz Türk, ihracatını yüzde 38 artırdı. 2017'de 6 bin 469 adetlik kamyon ihracatı ile tarihinin en yüksek ihracat rakamına ulaştı. Kamyon üretimine başladığı 1986'dan bu yana toplamda 246 bin 147 adet kamyon üreten Mercedes-Benz Türk, bugüne kadar toplam 43 bin 738 adet kamyon ihraç etmiş oldu. Mercedes-Benz Türk, Hoşdere Otobüs Fabrikası'nda ise 3 bin 795 adet otobüs üretti. Başta Batı Avrupa ülkelerine olmak üzere üretimin yaklaşık yüzde 90'ını ihraç eden şirket, 2017'de 3 bin 396 adetlik otobüs ihracatı gerçekleştirdi.

2017 KİLOMETRE TAŞI
Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün, 50'nci kuruluş yıl dönümünü kutladıkları 2017'nin şirket için çok önemli bir kilometre taşı olduğunu söyledi. 2017'de Türkiye pazarındaki zorlu şartlara rağmen hem şehirlerarası otobüs hem kamyon pazarında geleneksel hale gelen liderliğimizi sürdürmeyi başardıklarını anlatan Sülün, şöyle devam etti: "Hoşdere otobüs ve Aksaray kamyon fabrikamızda yurtiçi talebin azalmasına bağlı olarak ihracata hız verdik. 2016'da Aksaray kamyon fabrikasına yapılan yatırımlar meyvelerini vermeye başladı. Mercedes- Benz Türk kamyon ihracatını yüzde 38 artırarak, üretim tarihinin en yüksek kamyon ihracat rakamına ulaştı. İç Anadolu'daki Aksaray kamyon fabrikası ve İstanbul'daki Hoşdere otobüs fabrikasında üretilen otobüs ve kamyonlar, bugün dünyanın dört bir yanında 70'ten fazla ülkeye ihraç ediliyor. Türkiye'de her üç kamyondan ikisini ve her iki otobüsten birini Mercedes-Benz Türk üretiyor."

AR-GE'YE 8.4 MİLYON EURO
Mercedes -Benz Türk'ün bugüne kadar gerçekleştirdiği yatırımın 1,138 milyar euroya ulaştığını hatırlatan Sülün, "Yatırımlarımıza 2017'de de devam ettik. Aksaray Kamyon Fabrikası'nda 8,4 milyon euro yatırımla kurulacak yeni AR-GE Merkezi'nin temel atma törenini gerçekleştirdik. Yeni merkez 2018'de küresel hizmet vermeye başlayacak" dedi.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN