TİMUR SIRT TİMUR SIRT

Selfie çubuğu yasağı yayılıyor

Fotoğraf çılgınlarının elinden düşürmediği özçekim çubukları müzeler ve konserlerde yasaklanmaya başladı. Son olarak bu kervana Disney World de katıldı. Yasağa suç aletine dönüşme riski ve taciz amaçlı kullanım neden oluyor

Virüs gibi hızla yayılan özçekim çubukları (selfie sticks) yavaş yavaş birçok yerde yasaklanıyor. Bunların başını da müze ve konser alanları çekiyor. En son Disney World de özçekim çubuklarını yasaklayan kurumlar arasına girdi. Özçekim çubuklarının yasaklanma nedeni James Bond filmlerindeki gibi suç aletine dönüştürülme riski ve bazı yerlerde taciz amaçlı kullanılması. Bu çubuklar, müzedeki yürüyüş trafiğini de aksatıyor. Ziyaretçilerin şikâyetleri her geçen gün artıyor. Özçekim çubuklarının yasaklandığı yerler arasında Paris'te Chateau de Versailles, Londrda'da National Gallery başı çekiyor. Roma'da her yıl milyonlarca kişinin ziyaret ettiği Collesseum'da yasaklardan nasibini alan yerlerden. Bunun gibi pek çok müze ve sarayda da artık bu çubukları görmeniz mümkün değil. Üstelik özçekim çubuklarının sadece kullanımı yasaklanmıyor, içeri dahi alınmıyor.

TACİZ ARACINA DÖNÜŞTÜ
Özçekim çubukları son dönemde bazı ülkelerde özel hayatı taciz amaçlı da kullanılmaya başlandı. Okullarda gençlerin biribirlerine şaka amacıyla paylaştığı görüntüler de akıllı telefonların ve sosyal medyanın kullanımı konusunda eğitimin önemini bir kez daha ortaya koyuyor.

İŞPORTA ÜRÜNÜ OLDU
Özçekim çubukları her ülkede sokaklarda satılan aksesuvara dönüşünce önlem almak kaçınılmaz hale geliyor. Çünkü artık her tarihi eserin yanında hatta tramvayların önünde özçekim yapmaya çalışanları görmek şaşırtıcı değil. Tarihi ve turistik mekânlarda, trafiğin sıkıştığı akşam saatlerinde şarj cihazı kadar özçekim çubukları da satılıyor.

GÜLÜMSEMEYİ ALGILIYOR
İşportaya düşünce satışları katlanarak büyüyen ürünlerin önemli bir bölümü uzaktan kumandalı değil. Ancak akıllı telefonların önemli bir bölümü bu sorunu halleden çözümlere sahip. Android telefonların kamerası gülümseme veya zafer işareti yapınca fotoğraf çekiyor. Yani uzaktan kumandalara gerek kalmıyor. Bu özellik, basit bir yazılımla aktif hale gelebiliyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN