TİMUR SIRT TİMUR SIRT

Algoritmalar hayatı değiştiriyor

Akıllı bulut, yapay zekâ, büyük veri teknolojileriyle platform bağımsız geliştiricilerin yazdığı algoritmalar parkinson hastalığından, kurumsal çözümlere insanların hayatını değiştiriyor

Girişimciler hayatımızı değiştiren uygulamaları geliştiriciler sayesinde hazırlıyor. Giyilebilir internete bağlı cihazlar, mobil ve bulut teknolojilerini kullanan geliştiriciler insanların ve kurumların hayatını değiştirecek girişimlere imza atıyor.
Geliştiriciler ve inovasyona açık girişimciler, parkinson hastası bir grafik tasarımcısının yeniden düz çizgi çizip yazı yazmasını, kurumların çeviklik ve yeni yetenekler geliştirmesini sağlıyor. Teknolojinin geleceğiyle ilgili kötümser düşünceler olsa da Microsoft CEO'su Satya Nadella farklı düşünceye sahip olmak için geliştirdikleri projelerden örnekler veriyor.

500 MİLYON WINDOWS 10
En güzel örneklerden biri de bilim insanı ve araştırmacı Haiyan Zhang'ın parkinson hastası Emma Lawton için geliştirdiği giyilebilir teknolojiyi kullanan cihaz. Geliştiriciler Microsoft Gestures teknolojik yetenekler sayesinde sadece el hareketleriyle ofis uygulamasını kullanıyor veya film izlerken sadece bir el hareketi ile filmi durdurabiliyor, tam ekrana geçiş yapabiliyor.
Oyun, film ve müziklerle şekillenen eğlence sektöründeki uygulamalardan, yapay zeka, büyük veri ve bulut teknolojisi kullanan kurumsal uygulamalara geliştiricilere teknolojik temel yetenekler hazırlayan Microsoft, aylık aktif 500 milyon Windows 10 tabanlı cihazın kullanıldığını söyleyerek hala büyük platform olduğunun altını çiziyor.
Ancak geliştiricilere sadece Windows değil, tüm platformlar için katkı sağladıklarının altını çiziyor. Yani geliştiricilerin Windows değil, Google Android veya Apple iOS tabanlı çözümlerinin de geliştirilmesine katkı sağlıyor. Geliştiriciler sesli komut yeteneğini Cortana ile tüm tasarladıkları cihazlara kazandırabiliyor. Evlerde kullanılan akıllı ses sistemi size günlük randevuları hatırlatan asistana dönüşebiliyor.

AKILLI BULUT TEKNOLOJİSİ
Geliştiricilerin kendi çözümleriyle daha fazla cihaz ve daha çok kurumda yer alma şansı yakalayan Microsoft, bulut ve mobil önceliğine farklı çözümleri de ekliyor. Bireylerden binlerce kullanıcıya sahip kurumlara kadar herkesin hayatını kolaylaştıran ve maliyetleri düşüren akıllı bulut teknolojisini Microsoft tüm geliştiricilerle buluşturmayı hedefliyor. Akıllı bulut teknolojisi ile kullanıcılar hangi platfomu kullansın, kurumların yeni yetenekler kazanmasını hızlandırıyor.
Fabrikada ağa bağlı tüm cihazların güncellemesi uzaktan yapılarak kısa sürede üründe iyileştirme yapılmasını sağlıyor.PARKİNSON HASTASINA UMUT OLDU
Giyilebilir teknolojiler kullanarak sağlık çözümleri geliştirmek mümkün. Bunun en güzel örneği; giyilebilir teknolojiler parkinson hastalarına çözüm geliştiren bilim insanı ve araştırmacı Haiyan Zhang. 29 yaşında parkinson hastalığına yakalanan Grafik Tasarımcısı Emma Lawton düz çizgileri çizemez hale geldi. Onun dünyasını "Project Emma" adı verilen çalışmayla Haiyan Zhang geliştirdi. Emma, kendi adını taşıyan giyilebilir bir saat gibi bileğe takılan cihazla yeniden düz çizgiler çizmeye ve kendi adını yazmaya başladı. Windows tabletle geliştirilen uygulma sayesinde bu yeteneklerini sürekli geliştirme olanağı buldu.
https://www.youtube.com/watch?v=R6rAlFYDffQ
BİZE ULAŞIN