TİMUR SIRT TİMUR SIRT

Geleceği aydınlatan girişimler

Akıllı telefonlar ve sesli komut sayesinde artık aydınlatma sistemlerini yeni girişimciler şekillendiriyor. The Lampster eski traktör lambalarını akıllı masa lambalarına dönüştürüyor

Berlin'de düzenlenen Avrupa'nın en büyük Tüketici Elektroniği ve Akıllı Ev Aletleri fuarı IFA'da, akıllı aydınlatma ve ev sistemleri konusunda farklı girişimler de sahne aldı. Birçoğu küresel kitlesel fonlama platformu Kickstarter projesi olan girişimler aydınlatma sistemlerinden taşınabilir sistemlere pek çok projenin tanıtılmasını sağlıyor. Komşumuz Romanya'dan bir girişim The Lampster, eski traktörlerin lambalarını akıllı aydınlatma ürünlerine dönüştürüyor. LED lambalarla desteklenerek her tür renkte aydınlatma yeteneğine sahip Lampster, akıllı telefon uygulamalarıyla yönetilebiliyor.
Romanyalı iki girişimci Radu ve Andrew 6 bin 148 destekçiden The Lampster projesinin hayata geçmesi için 1 milyon 327 bin 559 dolar topladı. 160 girişimin yer aldığı IFA Next salonunda 37 farklı ülkeden proje yer alıyor.

SESLİ KOMUT YÖNETİYOR
Bir başka akıllı aydınlatma projesi de Güney Koreli Lumigent girişimi. Sesli komutla yönetilen bir çözümle dikkat çekiyor. Akıllı masa lambası Lumigent sesli komutla yönetiliyor. Amazon Alexa platformunu kullanan girişim 4 farklı motorla değişik yöne hareket edebiliyor. Lamba akıllı aydınlatma dışında kamera olarak da kullanılabiliyor. Açma kapama komutlarını İngilizce olarak algılayabiliyor. Kablosuz internet üzerinden ağa bağlanan akıllı masa lambası, kamerasıyla dikkat çekiyor. Girişimler sadece akıllı aydınlatma sistemiyle değil, taşınabilir çözümler de geliştiriyor. Özellikle kişisel sağlık çözümleri de en çok dikkat çeken ürünler arasında yer alıyor. Fuarda giyilebilir teknolojiler, sanal gerçeklik ve akıllı ev sistemleri de sergileniyor.TRAKTÖR FARLARI AKILLI LAMBA
The Lampster üretimden kullanıma akıllı masa lambasının farklı yeteneklerine sahip. Eski traktör lambalarını toplayarak onlara led ışık ekleyerek sevimli robotik masa lambalarına dönüştürüyor. Akıllı telefona indirdiğiniz uygulama üzerinden alışverişi yapıp lambayı kullanabiliyorsunuz. Android veya iOS tabanlı uygulamayı indirdikten sonra ışığın gücünü artırabilirsiniz. Lampster sevimli robotlar masanızda dururken çelik veya plastik malzeme seçebiliyorsunuz. https://thelampster.com/ sitesinden lambaları kendiniz tasarlayıp alabiliyorsunuz.

SESLİ KOMUT VE KAMERASI VAR
Alexa sesli komut platformunu destekleyen Lumigent, 8 megapiksel kameraya da sahip. Kameraya uzaktan bağlanıp fotoğraf çekmek mümkün. Masaüstünde duran sayfalar, ürünler WiFi bağlantısı üzerinden akıllı telefona aktarılıyor. Lamba çok farklı yönlere hareket ediyor. Güney Koreli girişim masa lambasının yeteneklerini kamera ile birleştiriyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN