GÜRCAN BİLGİÇ GÜRCAN BİLGİÇ

%30’la oynuyor

“Futbolcular risk almıyor, takım arkadaşından pas isterken tereddüt yaşıyor, öne koşularda üç kere düşünüyor. Takım, rakibinden önce korkuyu yenmek zorunda. Üst üste kazanıp eşiği geçtiklerinde şampiyonluğun önemli favorisi olurlar.”

Hazırlık maçlarındaki performansın bize söylediği; Fenerbahçe henüz yüzde 30 ile oynuyor. Bunun birçok nedeni var... Öncelikle mantalite değiştiriyorlar. Buna uyum sağlamaya çalışırken, antrenman ağırlığı beraberinde yorgunluğu getiriyor. Oynadığı maçların hiçbirinde de ideal 11'le sahada olmadılar. 5 maçın özetinde geçen sezonlarda var olan sorunların da çözülemediği ortada. Fakat bunu çözmek adına temellerin atıldığını, prensiplerin konulduğunu, sistemin ve oynayış biçiminin belirlendiği ve bunun için oyuncuların ikna edildiğini de fark ettik.

TAKIMI EKONOMİK KULLANDI
Geçtiğimiz sezon evinde 19 puan kaybeden bu takımın en önemli sorunu, rakip ceza alanına etkili pas üretememekti. Dolayısıyla pozisyon sorunu yaşadığı gibi kapanan takımlar karşısında da Lens dışında alternatif üretemedi. Hazırlık maçlarında da aynı görüntünün devam ettiği görüldü. Orta sahanın mücadele kalitesi yüksek olmasına rağmen pas ve "farklı" oyuncu kalitesi değişmedi. Mehmet Ekici'nin sakatlanması da bu görüntünün bir başka nedeni. İki günde bir maç periyodunda Aykut Kocaman, takımını ekonomik kullanmak zorundaydı.

İKİ YILIN ETKİSİ VAR
Kocaman'ın şu tespiti çok önemli; "Önemli bir özgüven eksikliğimiz var." Sahadaki grubun risk almadan oynaması, pas isterken sürekli tereddüt yaşaması, öne koşularda hep üç kere düşünmesi bu görüşü doğruluyor. Rakibinden önce bu "korkuyu" yenmesi gerekiyor. İki yılın etkisini ve oyunculardaki yıpranmayı kaldırmak kolay değil. Üst üst kazanmaları ve onlara inanan bir taraftar grubu bulmaları şart. Bunu başardıkları anda eşik atlayacaklar ve çok hızlı bir yükselişe geçeceklerdir.

KOCAMAN TEK UMUT
Aykut Kocaman, bu "Çaresizlik sezonu"nda Fenerbahçe'nin tek umudu… Onun yapacağı organizasyon ile takım olmayı başarıp bir düzen ve sistemle yürümekten koşmaya geçebilirler. Eğer, Van Persie'yi ikna etmişse diğer oyuncuları çoktan kazanmıştır. Paramparça hale gelen takımdaşlık duygusunu onarıp, onları sahaya dayanışmayla sürdüğü anda sorunları da çözmeleri kolaylaşacak. Ama ciddi şekilde Mehmet Ekici'nin paslarına alternatif bir santrfora, renk kazanmaya ihtiyaçları var. Eşiği geçtiklerinde şampiyonluğun adayı değil, favorisi olurlar

NE YAPTI?
F.Bahçe-Juventus Bükreş 2-3
F.Bahçe-Sporting 1-2
F.Bahçe-Marsilya 0-1
F.Bahçe-A.Bilbao 0-0
F.Bahçe-Monaco 1-1
BİZE ULAŞIN