LEVENT TÜZEMEN LEVENT TÜZEMEN

Bu G.Saray mı!

Galatasaray ayağa isabetli pas oynuyormuş. Nasıl oynuyor? Chedjou, Sabri'ye topu atıyor. Semih ya Muslera'ya veriyor ya da Carole'e pas yapıyor. Selçuk-Tolga ikilisi yana ya da arkaya oynuyor. Bu anlayışla baskı yemediğin sürece topu senden kimse almaya gelmez. Adanaspor da zaten gelmedi, Galatasaray'ı üzerine çekip "kontratakla bir gol kıstırır mıyım?" diye düşündü. Adana bu pozisyonları zaman zaman buldu ama finali yapamadı. İlk yarıda Galatasaray'ın tek ciddi atağı Sabri'nin ortasında Eren'in kale önünden topu ıskalamasıydı. Eren maç boyu etkisizdi. Neden? Çünkü Galatasaray yerden ısrarla ayağa pas yapmaya çalıştığı için Eren'e kenarlardan hiç yüksek orta gelmedi. Eren "Pivot santrfor" konumunda önde top tutamadığı gibi pas istasyonu da olamadı. Suç Eren'de değil Galatasaray'ın oyun anlayışında... Riekerink bu duruma el koymalı. Kupadaki Dersimspor maçı belki ölçü değil ama mantalite doğruydu. Eren yoktu, Podolski, Josue, Yasin, Sinan kurdukları pas üçgenleriyle göz doldurdu ve etkili oldu. Adana önünde bu anlayış hiç yoktu. Hücum hattı şöyle olmalıydı:
1-Bruma ile Yasin kanatta. Podolski santrfor. Josue forvet arkası... 2-Bruma- Podolski kanatta. Eren santfor... Josue forvet arkası... Galatasaray'ın Sneijderli oyun anlayışı böyle değil mi? Sneijder yoksa Josue olmalı..
Ben Galatasaray'ı bu kadar temposuz, isteksiz, coşkudan uzak, silik ve etkisiz görmedim. Galatasaraylı oyuncular birbirlerine çok uzak oynadı. Yardımlaşma zayıftı. Oyunun boyunu uzatarak geniş alanda oynamak çok büyük hataydı. Kötü futbola isyan eden ve kazanmak için çırpınan dört oyuncu vardı; Muslera, Sabri, Bruma ve Carole... Bruma maç boyu depar atmaktan, geriye gelip top almaktan ve Galatasaray'ı ısrarla hücuma taşımaktan yorulmadı. Bruma'nın attığı golde aldığı sorumluluk, kendine olan özgüveni, topa vuruş tekniği ile şutun şiddeti muhteşemdi. Çok çalışan Carole da kritik pozisyonlarda arkadan gelip kademeye girip gol olabilecek pozisyonları önledi. Sabri sık bindirdi. Muslera da yine sonucu etkileyecek kurtarışlar yaptı. Şut atmayı aklına getirmeyen Galatasaray için Tolga'nın cezalı olması büyük kayıp. Tolga'nın eksikliğini De Jonk bu fizik gücüyle kapatamaz.
Uyarıyorum; eğer Galatasaray Cuma gecesi bu kadar geniş alanda oynamayı sürdürürse Başakşehir karşısında dağılır...
BİZE ULAŞIN