HINCAL ULUÇ HINCAL ULUÇ

Tecelli'den Abuzittin'e mektuplar

Abuzittincim,
Geçen hafta gemiyle Doğu Akdeniz'de kısa bi tur yaptım. Çoktandır böyle bi yolculuk yapmadığımdan özlemişim. Sana da öneririm. Fiyatlar makul. Hele sezon sonu, yani Eylül ve Ekim'de daha da makul olabilir. Hem o tarihlerde Akdeniz daha da bi güzel olur.
Neden fiyatlar daha makul olabilir dersen ekonomik kriz kruvaziyer turizmini de etkiliyor. Akdeniz Çanağında dolaşan bi sürü gemi var, fiyat kırma durumunda kalabilirler. Dolaşan bi sürü gemi diyince üzülerek şunu söyleyecem, bir şilep hariç tek Türk gemisine rastlayamadım. Mesela bi limana giriyorsun, kruvaziyerler peş peşe sıralanmış. Kimi 200 metre, kimi 300 metre boyunda.. 2000 bin 3000 kişilik lüks yolcu gemileri bunlar.. Yunan bayraklısı var, İtalyan bayraklısı var, Fransızı var, Almanı var Maltası var Malezyası var, Türk bayrağı yok. İnsanın içi burkuluyor. Neden benim bayrağım da bu denizlerde dalgalanmasın?
Gençlik yıllarımda vardı.. Mesela Ankara gemisi vardı. Zamanın büyük yolcu gemilerindendi ve bi defasında ben onu, arkasında nazlı nazlı sallanan Türk bayrağı, Pire limanında görünce duygulanıp, gözyaşlarımı tutamamıştım. Yabancı sularda Türk bayrağını gördüğümde bir başka duygulanıp, gururlanıyorum. Tıpkı Yunan adası açıklarında rastladığımız şilebin Türk bandırasını gördüğümde olduğu gibi.
Ne garip, üç tarafımız denizlerle çevrili gemi fakiriyiz. Gemi fakiriyiz derken gemi yapımında dünyanın ilk 10'u içinde olmamız da tam bi ironi yani! Ben esasında kuru yük gemilerinden söz etmiyorum. Ata, Yasa Dream gibi boyları 300 metreyi bulan dev şileplerimiz okyanusları harmanlayıp duruyor ama kruvaziyerlerin konumu apayrı. Onlar denizlerin armadası. Ve Türkiye'nin de mutlaka böyle gemileri olmalı.
Şimdi topu topu 2 tane yolcu taşıyan gemimiz var, onlar da feribot, üstelik iç denizlerimizde gidip geliyorlar. Bu işte mutlaka devlet öncülük yapmalı.. Bak, Başbakanımıza dünyanın en lüks ve en pahalı jet uçaklarından biri alınmış.. Sırada, askerler dahil, öteki büyüklerimiz de varmış.
Bu lüks uçaklardan 8 tanesinin parasına bi kruvaziyer alınabilir Abuzittincim. Neden o uçaklara gidecek paralarla kruvaziyer turizmi, tersanelerimizde kruvaziyer yapımı desteklenmesin kardeşim?
Devlet büyüklerimizin lüks uçaklarla gezileri mi bu ülkeye daha itibar getirir yoksa, Rodos, Pire, Lizbon, Rotterdam, Nogaya, San Fransisko limanlarında demir atmış, Türk bayraklı dev gemiler mi? Turizm girdilerine katacağı katkı da ayrı!
Münasip yerlerinden öperim Abuzittincim.
Kardeşin Güneş.
Tecellister@gmail.com

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.