HINCAL ULUÇ HINCAL ULUÇ

Bir "Vatansever"e kulak vermek..

"Bu Bir Çağrıdır" aslında bir kitap (Yapı Kredi Yayınları) değil, bir çığlık..
Yıllardan beri, binlerce gencin canını alan, binlerce anaya tükenmez göz yaşları döktüren, genç oğlu olan yüz binlerce ananın geceleri uykularını kaçıran savaşın artık sona ermesi için bir çağrı.. Bir "Vatansever Kürt Sanatçısı"nın çağrısı..
Yaşar Kemal
'in çağrısı.. Hayatta en sevdiğim dostlarımdandır, Yaşar Kemal..
Kitap piyasaya çıktığı günden beri Nebil'in peşindeyim, "Yaşamdan Dakikalar'a alalım. Çağrısını bir de sesli yapsın" diye..
Rahatsızmış bugünlerde.. Kısa zamanda iyileşir dilerim koca Yaşar. Kısa zamanda iyileşir ve ayağa kalkar da çağrıyı dinleriz..
M. Ali Birand kitabı ilk okuyanlardan.. Çok güzel paragraflar alıntılamış.. Dün onun yazısını okurken, karşımda açık televizyonda haberi duydum.. Doğu'da gene çatışma.. 5 özel kuvvet şehit.. Yedi de terörist etkisizleştirilmiş.. Adlarını ne koyarsanız koyun.. Bu ülkede dün gece 12 ocağa ateş düştü.. 12 ana ağladı.. "Yaşar Kemal'in Çağrı'sını yazmak için kitabı bitirmeyi bekleme.. İşte M. Ali alıntılamış. Sen de ondan al, Hıncal" dedim kendi kendime.. İşte okuyun.. Dikkatli okuyun.. Hele son paragrafı, kelime kelime, hece hece okuyun.. Kandil'dekiler de okusunlar..

***

"Böylesine, bu işi zora sokan, Türk halkını da, Kürt halkını da yetmiş yıldır inleten kadim baskıcılıktır.
Bugünlerde de başımıza bu belayı açanlar, bu gözü dönmüş baskıcıların kalıntılarıdır." "Kürtler ne istiyorlar, diye hep soruyorlar. Ben bunu iyi biliyorum. Dillerini istiyorlar. Kimileri diyor ki, işte dillerini konuşuyorlar ya! Konuşuyor... Dil istemek, konuşabilmek değildir. Bir topluluğun bir dili olması, salt konuşmakla olmaz. O dilin sözlü ya da yazılı edebiyatı olur.
Bütün Osmanlı çağından Cumhuriyet'e kadar Kürt dilinin hem sözlü, hem yazılı edebiyatı yok olmuştur.
Bir topluluğun dilinin olabilmesi için, o dilin okulları olması gerekir. İlkokuldan üniversiteye kadar. Akademileri, enstitüleri olması gerekir. Dil kurumları olması gerekir."
"Bu bir demokrasi sorunudur, başka hiçbir şey değil. Biraz da bu bir ırkçılık sorunudur. Bir bağnazlık, bir bugünkü dünyayı kavrayamama sorunudur."
"Kürtler, insani haklarını istiyor. Dilini istiyor, kültürünü istiyor. Bir de hükümetlerin batıya verdiği ekonomik önemin onda birini de doğuya vermesini istiyor.
Çünkü; diyor Kürtler, burası da vatan toprağıdır. İyice anlaşıldı mı Kürtlerin bu dedikleri, vatansever kardeşler? Kulağınız duyuyor mu?
Kürtler bu vatanı bölmek istemiyorlar, bu da iyice anlaşıldı mı?"

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN