HINCAL ULUÇ HINCAL ULUÇ

Akıllı İşaretler ve RTÜK Kuralları!.

Yayın İlkeleri Rehberi'nin "Çocukların Korunması" başlıklı maddesinin ilgili bölümleri ve bu bölümde yer alan "Akıllı İşaretler" örneklerini sunuyorum..
***
Akıllı İşaretler ve anlamları..Bu işaretler başlayacak programın sınırlarını gösterir. En baştaki "Genel İzleyici kitlesi içindir" anlamına gelir. Rakam ve yanında + işareti olanlar, "Bu yaştan küçükler izleyemez" demektir.Bu işaretler programın çocuklar için içerdiği tehlikeleri uyarır. Soldan sıra ile, "Şiddet ve korku", "Olumsuz örnek oluşturabilecek davranışlar", "Cinsellik" içerir, uyarısı yaparlar.
***
RTÜK Yönetmeliği Çocukların Korunması Kuralları..
- Medya hizmet sağlayıcıları, özgün içerik yayınlama haklarını, toplumun kolay incinen kesimlerini koruma sorumluluğu ile dengeleyerek kullanmalıdırlar.
- Haber bültenlerinin, çocukların da ekran başında olduğu saatlerde yayınlanması halinde, haber dilinde ve görüntülerde dikkatli ve özenli davranılmalıdır.
- Trajik olaylara ilişkin haberlere çocukların katılımı istenmemeli ve bu tür haberlerde çocuklarla röportaj yapılmamalı, çocuklar stüdyoya konuk edilmemelidir.
- Çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimini ciddi biçimde bozabilecek türde içerik hiçbir şekilde yayınlanmamalıdır.
- Çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimlerini olumsuz etkilemesi muhtemel diğer programlar da, bunların izlenebileceği zaman dilimleri göz önünde bulundurularak ve koruyucu sembol eşliğinde yayınlanmalıdır.
- Yayınların olası zararlı etkilerinden çocuk ve gençleri korumak için bir bilgilendirme sistemi olarak geliştirilen koruyucu sembol sistemi Akıllı İşaretler kullanılmalıdır.
- Akıllı İşaretler, Kanun, Yönetmelik ve Kodlayıcı Uygulama Rehberinde belirlenen esas ve ilkeler çerçevesinde uygulanmalıdır.
- Korumalı saatlerdeki program tanıtımlarında, çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimine zarar verebilecek türde şiddet, cinsellik ve benzeri unsurlar taşıyan içeriklere yer verilmemelidir.
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN