HINCAL ULUÇ HINCAL ULUÇ

İşte cezanın önleme gücü!..

"Ceza hukukunda, ceza sadece suçu ödetmek amacı taşımaz. Asıl hedefi suçları önlemektir" diye yazmış, bizdeki cezaların "Önleme gücü"nün nerdeyse sıfır olduğunu söylemiş ve "Türk Ceza Yasası A'dan Z'ye değişmeli" demiştim.
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, gayet nazik bir yanıt vermiş, "Hayır" demişti. "Bizim yasalar önleme amacı için de yeterlidir."
Şimdi okumaya başlayalım lütfen.. Çocuklarımız için okuyalım.. Hemen her gün okul servislerinde başlarına bir şeyler gelen ve gelmeye devam eden çocuklarımız için..
***
Bu defa benim de aklım durdu, Safter Yılmaz dostumun Los Angeles'tan yolladığı haberi okurken..
O ülkede insana, hele çocuklara verilen değeri biliyorum. Biliyorum da, bu kadarını tahmin etmem mümkün değildi..
San Bernardino 200 bin kişilik bir ilçe.. Los Angeles'in kuzey doğusunda ve Las Vegas yolu üzerinde.. Olay orda cereyan etmiş.
Bu ilçenin kendi Okul Yönetimi var.. Bizim Milli Eğitim Müdürlüğü işte.. İlçedeki öğrencileri özel bir okul servisi şirketi taşıyor.
6 yaşındaki İsabella Sanchez, San Bernardino'da 2012'de ilkokula başlamış.. İki ay sonra, annesi onu durağa götürememiş. Bir komşusuyla uğurlamış..
Karşıdan okul otobüsünün geldiğini gören İsabella, komşu teyzenin elinden kurtulup yola fırlamış ve.. Hızla gelen bir araba, İsabella'ya çarpıp küçük kızı 6 metre öteye fırlatmış
Koma halinde hastaneye kaldırılan küçük kızın kalbi birkaç defa durmuş. Kurtarmışlar ama 3 ay komada kalmış. Beyninde zedelenme, boynu, kolları, bacakları ve kalçasında kırıklar varmış. Tekerlekli sandalyeye ve 24 saat bakıma mahkûm olmuş.
Kızın ailesi, Servis şirketini dava etmiş.
Safter'in yolladığı habere göre, jüri, tam beş yıl sonra karar vermiş.
Buyrun aklımı durduran karara..
Okul Servisi şirketi, küçük İsabella ve ailesine 36.1 milyon dolar tazminat ödemeye mahkûm edilmiş..
36.1 milyon dolar. Yazıyorum..
130 milyon Türk Lirası..
Gerekçe..
"Şirket, okul ve durak bölgesinin gözü ve kulağı olmalıdır. Servis otobüsü durağında olan kazadan onlar sorumludur. Servis şoförleri görev yaptıkları bölgedeki tüm eksikleri şirkete rapor etmek ve insanların ve çocukların güvenliği için gerekli önlemlerin alınmasını derhal sağlamak zorundadırlar."
Mahkeme, dört anne görevlendirmiş ve bölgede yürüyüş testleri yapılmış. Yaya geçidi, servis durağından dört bina önceymiş. Anneler beş hafta boyu, geçitten değil, durağın hizasından karşıya geçmişler. Servis şoförü de her defasında onların güvensiz geçişlerini görmüş ama hiçbir şey yapmamış. Tam durağın oradaki güvensiz alan aynen kalmış.. Anneler mahkemede bu aldırışsızlığı anlatmışlar.
Bölge Milli Eğitim Müdürü "Bölgedeki tehlikeli durumları servis sürücüleri rapor etmek zorundadırlar. Güvenli olmayan karşıya geçişleri bildirmeleri gerekirdi" demiş.
Mahkeme iki servis sürücüsünü de dinlemiş. Onlar "Biz tehlikeli bir durum görmedik" demişler.
Ailenin avukatı, "Şirket, bu sürücüler için hiçbir eylem yapmadı. Kimse kovulmadı. Güvensiz geçişler yerli yerinde duruyor" diye konuşmuş.
Jüri karar için tam iki gün kapanmış. Sonra 11'e karşı 1 oyla karar vermiş..
Haberin son bölümünü "Türkiye'de cezalar, suçun önlenmesi için yeterlidir" diyen Sayın Adalet Bakanımız Abdulhamit Gül okumalı..
Yörenin ünlü hukukçularından Andy Basseri, karar üzerine şöyle konuşmuş..
"Jüri, servis şirketini tehlikeli yol geçişlerini rapor etmemek, yani kurallara uymamakla suçlu bulmuştur. Bu karar, çocuklarımızın gelecekte benzeri kazalara uğramalarını önleyecektir."
Ve de anne Sanchez'in sözleri..
"Hükmedilen bu tazminatla, kızım ihtiyacı olan tıbbi tedaviyi görebilecektir. Ama daha önemlisi, bundan böyle çocuklarımızı emanet ettiğimiz servis şirketleri daha özenli olacaklardır. Böylece çocuklarımız onları daha iyi bir geleceğe taşıyacak okullarına, başlarına bir şey gelmeden gidip gelebileceklerdir."
***
Şimdi Sayın Adalet Bakanı'na bir sorum var.
Ülkemizde yıllardan beri servislerde ne skandallar yaşanıyor. Kaç çocuk, hem de doğrudan servis aracının ve sürücüsünün sebep olduğu olaylarda öldüler, yaralandılar. Beyin travması geçirdiler. Olaylar, sonu alınmak bir yana hele bu ders yılı başından beri, adeta zincirleme cereyan etmeye başladı.
Sayın Bakanım,
Bu kadar çocuk, ölür ve yaralanırken, bir, tek bir servis şirketi için, soruşturma açıldı mı?. Bir tek servis şirketi dava edildi mi?.
Tek kuruş, tek gün mahkûmiyet kararı çıktı mı?.
O zaman bu yasalar nasıl yeterli, sizce?.
BİZE ULAŞIN