HINCAL ULUÇ HINCAL ULUÇ

Kurtlar neden ot yemez?

"İntiharın Genel Provası" önemli bir oyun.. Duşan Kovaçeviç'in Berlin Duvarı'nın yıkılışı dönemlerinin dağılan Yugoslavyası ve Avrupası üzerine yazdığı bir aslında trajik komedi. Ailecek gittik. Yasemin, eşi ve kızları İrem.. İrem kucağımıza doğdu. İngiltere'de üniversite okuyup döndü. Orda bol oyun seyretti. Bazılarını bize de yazdı.
Bu oyunu yazmasını da ondan istedim.
İşte İroş'un (Aramızda adı odur.) izlenimleri..

***
Geçen hafta babam ve Hıncal abi ile Trump Towers'daki "İntiharın Genel Provası" adlı tiyatro oyununa gittik. Yerlerimize oturduğumuzda sahnede kocaman bir köprü vardı.
Hıncal abi dedi ki "Gör bak neler yaşanacak bu köprüde?." Neler neler olmadı ki?
Size soruyorum. Eğer köprüden atlayarak intihara kalkışacak bir adam görseniz ne yaparsınız?.
Ben olsam "Atlama güzel abim" diye başlayıp onu ikna etmeye çabalardım. Ama bizim sahnede pek öyle olmadı.
Biri "Atlama" dedi ama, "Burdan atlama" dedi.. Yok efendim.. Köprünün altına daha yeni balık oltası sermişmiş.
Oltayı parçalamamalıymış.
Gidip karşıdaki köprüden atlamalıymış..
Ya da bir kadın.. Yok efendim!.
"Ben senin sevgilinim.
Bana şu kadar para verecektin nasıl ölürsün?" Ya da bir kaptan.. "Köprünün altından gemim geçiyor efendim.
Turist dolu. Üstlerine düşersen, bunun tazminatı var, kanı var, kiri var!.." Siz de böyle şaşkın şaşkın hem gülerek hem düşünerek izlersiniz. İlk yarı öyle böyle ikna çabaları ile bitti.
"Bu hikâye başka nereye gidebilir ki" diye düşündük Hıncal abiyle.
Yabancılar "plot twist" derler, siz öyküyü kafanızda bir şekilde bitirirsiniz ama oyun hiç beklemediğiniz şekilde sonlanır.. Onu yaşadık.
Konu bir yana.. En önde oturmamızın ayrıcalıklarından yararlanıp bazen oyuncuların mimiklerine hareketlerine dalıp gittim. Muhteşem güzel sergilediler. Örneğin "Balıkçı acaba gerçek hayatta balıkçılık yapmış olabilir mi" dedim. Bir rol nasıl bu kadar gerçekçi sergilenebilir ki?
Hele kaptan!. Birden fazla roldeydi, ben ilk anlamadım, farklı oyuncular sandım. Sonra bir baktım başka biri daha geldi sahneye. Meğer hepsi aynı sanatçıymış. Anlayın yani ne kadar başarılı?.
Erdem Akakçe, Fatih Koyunoğlu, Kadir Çermik ve Selen Öztürk hepsi birbirinden mükemmeldi. Ben hem oyunu, hem oyunculuğu izledim o gece. Çok keyifli bir akşamdı.
Oyunun sonuna doğru "Kurtlar neden ot yemez" sorusu geldi bir sahnede..
Cevabı da verdiler.. "Ot yeme işini koyunlar yapar.
Kurtlar otu yiyen koyunu yer." Peki bu sadece hayvanlarda mı geçerli?
Bu sahnede oyunun mesajı var, aslında.. İnsan kılığına bürünmüş kurtlar da, otla uğraşmaz, bütün işi yapan koyunları yerler..
İntiharın Genel Provası adlı, bu güldürürken düşündüren oyunu kesinlikle tavsiye ederim.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN