SÜLEYMAN YAŞAR

Obama küresel yolsuzluk dosyalarını niye açıyor?

ABD Başkanı Barack Obama'nın ikinci defa başkan seçilmesini savaş taraftarı şahinler istemiyor. Çünkü Obama askeri harcamaları 500 milyar dolar kısmaya karar verdi. Dolayısıyla silah satıcıları bu işten memnun değil.
Ayrıca ABD'nin servetinin yarısından fazlasını kontrol eden yüzde birlik elitler de Obama'nın düşük gelir gruplarına destek veren sağlık politikasını desteklemiyorlar. Fakirlerin yanında duran Obama'yı adeta sosyalist olmakla suçluyorlar.
"Başka kimler Obama'dan memnun değil?" derseniz... Başta İsrail yönetimi Obama'dan memnun değil. Öyle bir tablo ortaya çıkıyor ki, sanki Başbakan Erdoğan'dan memnun olmayanlar Obama'dan da memnun değiller. Çünkü Obama, İsrail'in işgal bölgelerinde yeni yerleşim alanları kurmasına karşı çıkıyor. İşte bu nedenle genel olarak şahinler diyebileceğimiz bir kesim Obama'nın 6 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimlerini kaybetmesini istiyor. Bunun için bazı tuzaklar kurmaktan da kaçınmıyorlar.
Bu tuzaklardan biri petrol fiyatlarını yükselterek Obama'yı düşürmek biçiminde yorumlanıyor. Ve bu tuzağın işlemesi için İsrail ve İran sürekli gerginlik yaratarak petrol fiyatlarını yukarıya doğru çekiyorlar. Bu tuzak şunu hedefliyor. Yüksek petrol fiyatları ABD seçmenini bezdirecek ve dolayısıyla Obama'ya oy vermeyecekler.
Obama bu tuzağı fark etti ve petrol fiyatlarıyla ilgili bir soruşturma başlattı. Brent ham petrolün varil fiyatı bu soruşturmanın ardından 125 dolar seviyesinden 100 doların altına geriledi. Obama baktı ki olacak gibi değil, sadece petrol tuzağını bozmakla yetinmedi şimdi tek tek yolsuzluk dosyalarını da açıyor.
Gelelim hangi dosyaların açıldığına... Birincisi, Libor skandalı dosyasıyla faizlerin nasıl manipüle edildiği ortaya çıkarıldı. Böylece sosyal adalete karşı çıkıp fakirlerin sağlık harcamalarını ödemeye yanaşmayan nüfusun yüzde birlik elit kesiminin vatandaşı nasıl soyduğu gözler önüne serildi.
İki, HSBC bankası dosyasıyla şahinlerin nasıl kara para akladığı, İran'a satılan silahların paralarının, uyuşturucu ticareti kazançlarının nasıl bankalar üzerinden transfer edildiği gözler önüne serildi.
Üç, vergi cennetleri dosyasıyla silah satışı, savaş ganimeti, insan ticareti yapanların, vergi ödememek için bu paraları nasıl ülke dışına çıkarttığı açıklandı. Bu korkunç oyun halka duyuruldu. Çünkü Obama'nın rakibi Mitt Romney de parasını vergi cennetinde tutanlardan. Romney'in 250 milyon dolarlık serveti olduğu ve bu paranın bir kısmını vergi ödememek için İsviçre, Lüksemburg, Bermuda, Cayman Adaları gibi vergi cennetlerinde tuttuğu belirtiliyor. Ve Romney son 10 yılda ödediği vergi tutarını açıklamaya yanaşmıyor.
Niye anlattık bütün bunları... Çünkü Obama dosyaları açtıkça Türkiye ile ilgili bilgiler de bir bir ortaya çıkıyor.
Önce Libor skandalıyla bizdeki faiz lobisinin oyunu gözler önüne seriliyor. Faizlerin piyasada belirlendiği yalanını vatandaşa yutturup kolay para kazanmaya çalışanların yalanları ortaya çıkıyor.
Vergi cennetleri dosyasıyla da Türkiye'nin cari açığı hikâyesi, tasarruf düşüklüğü yalanı ve bir cepten bir cebe kredi meselesi açıklanıyor. Türkiye'den gidip vergi cennetlerine park eden 158 milyar doların nasıl Türkiye'de ticari hayata şeffaflığın gelmesine engel olduğu nete geliyor. Anlayacağınız Obama küresel yolsuzluk dosyalarını açtıkça, dünya elitleriyle birlikte bizdekilerin de kirli çamaşırları ortaya çıkıyor ve bu kirli tuzakların, gizli oyunların önümüzdeki günlerde daha da gözler önüne serileceği anlaşılıyor.

BİZE ULAŞIN