SÜLEYMAN YAŞAR SÜLEYMAN YAŞAR

Türkiye'nin notunu kim düşürmeye çalışıyor?

Bugün Fitch kredi derecelendirme kuruluşunun Türkiye değerlendirmesini açıklaması bekleniyor. İşte bu açıklamayı bazıları fırsat bilip Türkiye'nin notunun düşürülmesi ya da görünümünün durağandan olumsuza çevrilmesini istiyorlar.
Peki Türkiye'nin notunun düşmesi ya da not görünümünün durağandan olumsuza çevrilmesi için ortada bir neden var mı? Hemen cevaplayalım bu ülkenin notunun düşürülmesi ya da not görünümünün olumsuza çevrilmesi için bir neden yok ortada. Çünkü Türk parası üzerindeki aşırı değer alındığından beri rekabetçi döviz kuru geçerli bu ülkede. Ve bu nedenle yeni yılın ilk üç ayında ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6.2 çoğaldı. Böylece ilk üç aylık ihracat 38.6 milyar dolara ulaştı. Dolayısıyla ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 62.5'ten yüzde 68.2'ye yükseldi. Hemen belirtmekte fayda var, 2014'ün ocak ayında cari açık geçen yılın aynı dönemine göre bir milyar dolar azalarak 5.8 milyar dolardan 4.8 milyar dolara geriledi. Yine kısa vadeli dış borç stoku bu yıl ocakta yaklaşık 4 milyar dolar azalarak 125.8 milyar dolar oldu.
Gelelim borç ödemelerinde önemli bir gösterge olan bütçe verilerine... Devlet bütçesi bu yılın ilk iki ayında 3.6 milyar lira fazla verdi. Yerel seçimler nedeniyle popülist kamu harcamalarının artacağı beklentisi gerçekleşmedi. Tam aksine bütçenin yerel seçimler öncesi fazla vermesi mali disiplinin bozulmadığını bize gösterdi. Hatta yılın ilk iki ayında 11.9 milyar lira faiz dışı fazla ayrılmasını dikkate alırsak kamu borç yükünün yüzde 33'e gerileyebileceğini söyleyebiliriz. Yine sanayi üretimi yılın ilk ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7.3 arttı. Bu arada yerel seçimlerin sonuçları siyasi istikrarın devam edeceğini bize gösterdi.
Gelelim Türkiye ekonomisini olumlu etkileyecek küresel gelişmelere... Petrol fiyatlarının gerilemesi Türkiye ekonomisi için olumlu bir gelişme oluyor. Bu arada Başkan Obama küresel hukuka uymayan Rusya'yı cezalandırmak için petrol fiyatlarını düşürmeyi tasarlıyor. Ham petrolün varil fiyatı 12 dolar gerilediğinde Rusya devlet gelirlerinin 40 milyar dolar azalacağını hesaplıyor Obama.
Yeni petrol rezervlerinin bulunmasının yanında Obama'nın geçen hafta Suudi Arabistan ziyaretinde özellikle petrol fiyatlarının azaltılması yönünde girişimde bulunması petrol fiyatının aşağı yönlü olduğunu gösteriyor bize. Hal böyle olunca azalan petrol fiyatlarının Türkiye ekonomisinin rekabet gücünü artıracağını, ithalat maliyetlerini azaltacağını ve ödemeler dengesini olumlu etkileyeceğini söyleyebiliriz.
O halde niye Türkiye'nin notu düşecek?
Tam aksine bu ülkenin notunun yükselmesi gerekiyor.
Hatta bu ülkenin hakkı olan A düzeyinde olmalı notu. Polonya A düzeyindeyse Türkiye en az bu not düzeyinde olmalı. Çünkü bu ülkenin ekonomik performansı ve borç ödeme kapasitesi Polonya'dan çok daha iyi durumda. Anlayacağınız bazıları haksız kazanç elde etmek için Türkiye'nin notunu düşürmeye çalışıyorlar.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.