MEVLÜT YENİ (AKDENİZ)

Elektrik kesintileri perişan etti

Sıcak yaz günlerinde sık sık elektrik kesintileriyle bunalan Antalyalıların duygularına tercüman olmaya çalıştık. Bir taraftan enerji sıkıntısı diğer taraftan sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi geçen hafta gündemi en fazla meşgul eden konuların başında geldi. Mevsimsel sıcaklığa gündem sıcaklığı da eklenince hummalı bir haftayı daha geride bıraktık. Geçen haftaya birlikte bir göz atalım;
Pazartesi günü Antalya'ya yılın ilk yarısında gelen Rus turist sayısı yaklaşık 93 bin gerilerken, Alman turist sayısındaki düşüşün 7 bin seviyesinde kaldığını, son yıllarda zirvede Rusya ile kapışan Almanların, bu yıl zirvedeki yerini sağlamlaştırdığını ve yılı ekside kapatmayacaklarının sinyalini verdiğini 'Alman turistte azalma olmaz' şeklinde manşete taşıdık.
Salı günü Antalya'da üretilen enerjinin yetmemesi, ömrünü doldurmuş ve yetersiz kalan elektrik hatları ile trafoların sürekli bozulması nedeniyle yaşanan elektrik kesintilerinin süresinin gittikçe artmasının, işkenceye dönüştüğünü vurguladık. Kent merkezinde elektrik kesintilerinin yoğunlaşmasını 'Elektrik kesintisi işkenceye döndü' başlığı ile haberleştirdik.
Çarşamba günü Ramazan yaz dönemine rastladığı için iftar sofralarının sultanının sebzeler olduğunu, kuru fasulye ve nohutun yerini taze fasulye, kabak ve patlıcan yemeklerine bıraktığını, Ramazan'la birlikte fiyatların da Antalya'da bir anda fırladığını duyurduk. Toplumun tüm kesimini ilgilendiren haberimiz 'Ramazan geldi fiyatlar uçtu!' şeklinde manşette yerini aldı.
Perşembe günü buhar kazanı ve basınçlı kap kullanan turistik tesislerin önemli bir bölümünün, kazan dairelerinin periyodik bakımlarını yaptırmadığını ortaya koyduk. Makine Mühendisleri Odası Antalya Şubesi elindeki verileri açıklayınca Antalya ve çevresindeki tehlike ortaya çıktı. Tehlikeye dikkat çeken haberimizi 'Turistik tesisler denetim özürlü' başlığı ile manşetten verdik.
Cuma günü Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Münire Erman Akar'ın, dünyanın Antalya'da rahim nakli olan Derya Sert'i takip ettiğini söylemesini 'Dünyanın gözü üzerimizde' şeklinde haberleştirdik.
Cumartesi günü Antalya Hıfzıssıhha Kurulu'nun LPG tüpleri ile plastik ambalajlı suların yan yana bulundurulmaması kararına, birçok işyerinin uymadığını vurguladık. İşyeri ve kamyonlarda su ve tüplerin ayrı bölmelerde bulundurulması zorunluluğu kararı, 2008'de alınmış olmasına rağmen uygulanmamasını 'Damacana ve tüpte büyük oyun' şeklinde manşete taşıdık.
Pazar günü Antalya Varsak'taki bir yapı markette çıkan yangının, itfaiyenin 3 saatlik uğraşı sonucu güçlükle kontrol altına alındığı yangını 'Felaketi ucuz atlattık' başlığı ile verdik.
İşte sıcak mevsimin sıcak gündeminden öne çıkan haberler böyleydi.
Kalın sağlıcakla…

BİZE ULAŞIN