Böğürtlen Reçeli Tarifi - Böğürtlen Reçeli Nasıl Yapılır?

Böğürtlen reçeli birbirinden eşsiz çok lezzetli bir reçeldir. ve böğürtlen reçeli nasıl yapılır? İşte tarifi ve yapılışı...

Böğürtlen Reçeli Tarifi - Böğürtlen Reçeli Nasıl Yapılır?

MALZEMELER:

1 buçuk kilo böğürtlen

1 buçuk kilo toz şeker

3 yemek kaşığı limon suyu

1 fincan su

YAPILIŞI:

1. Eğer taze değil de dondurulmuş böğürtlenlerden reçel yapmayı planlıyorsanız, bir gece önceden böğürtlenleri buzluktan çıkarın ve ertesi güne kadar çözülmesini bekleyin.

2. Büyük paslanmaz çelik tencere içerisine temiz böğürtlenleri ve 1 fincan suyu koyun. Orta ateşte herhangi bir topak kalmayana kadar karıştırarak pişirin.

3. Kaynayan böğürtlenlerin içerisine toz şekeri ilave edin. Şeker eriyinceye kadar reçeli karıştırmaya devam edin.

4. Orta ısıda kaynayan böğürtlen reçelinizin üzerinde pembe köpükler oluştukça kepçe ile sıyırın.

5. Reçel pişmeye devam ederken, kaynar su içerisinde cam kavanoz ve kapaklarını sterilize edin.

6. Reçelinizin hazır olup olmadığını anlamak için test edin. Bunun için dondurucuda beklettiğiniz bir çay tabağına bir çay kaşığı pişen reçelden akıtın. Parmağınızı reçele batırdığınızda yayılmıyorsa reçeliniz hazırdır.

7. Reçeli ocaktan almadan önce üç yemek kaşığı taze limon suyunu ilave edin ve bir taşım daha kaynatın.

8. Ocaktan alınan reçelin 10 dakika kadar süre ile soğumasını bekleyin ve ardından steril kavanozun içerisine kepçe ile dikkatli bir şekilde doldurun.

9. Kavanozun üzerine kapağı yerleştirin ve sıkıca kapatın. Buzdolabı veya kilerde muhafaza edin. Eğer böğürtlen reçelinizi aylarca saklamayı düşünüyorsanız, kavanozun ağzını kapattıktan sonra 10 dakika kaynar suda bekletin.

10.Hazırlamış olduğunuz böğürtlen reçelini serin ve kuru bir ortamda muhafaza edebilir ve tarifini sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz. Afiyet olsun.

BİZE ULAŞIN