Muşmula Reçeli Tarifi - Muşmula Reçeli Nasıl Yapılır?

Muşmula reçeli şahane bir lezzete sahiptir. İlk tattığınızda ağzınızda buruk bir tat bırakır. herkesin merak ettiği muşmula reçeli nasıl yapılır işte tarifi...

Muşmula Reçeli Tarifi - Muşmula Reçeli  Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

1 kilo muşmula

750 gram toz şeker

1 adet limon

Yarım çay kaşığı öğütülmüş tarçın (isteğe bağlı)

Yapılışı:

1. Olgun muşmulaları öncelikle bol suyla güzelce yıkayın ve ardından çekirdeklerini dip kısmı ile beraber ayırın. Temizlenen muşmulaları ezerek püre kıvamına getirdikten sonra reçelini yapabilirsiniz.

2. Derin bir reçel tenceresine toz şeker, su ve muşmulaları koyun. Suyun miktarını göz kararı belirleyebilirsiniz. Bir bardak su bu reçel için yeterli olabilmektedir.

3. Reçelinizi arada bir karıştırarak fokurdamasını bekleyin.

4. Orta ateşte kaynama noktasına ulaşan muşmula reçelinizi kısık ateşte pişirmeye devam edin.

5. Reçelin dibi tutmaması için daha sık karıştırabilirsiniz.

6. Ağır ağır pişen reçeliniz yaklaşık bir saat sonra kıvamını almış olacaktır.

7. Reçelinizi ocaktan almadan evvel içerisine tarçın ve limon suyunu ilave edin. Dilerseniz az bir miktar da vanilya ekleyerek lezzet verebilirsiniz.

8. Bir taşım daha kaynayan reçeliniz artık temiz kavanoza doldurulmaya hazırdır.

9. Steril cam kavanoz içerisine reçelinizi kepçe ile dökün. Üzerinde yarım parmak boşluk bıraktıktan sonra kavanoz kapağını sıkıca kapatın. Kavanozu ters çevirerek reçelinizi soğumaya bırakın.

10.12 saat dinlenen ev yapımı muşmula reçelinizi ertesi gün serin, ışık almayan ve kuru bir ortama alarak muhafaza edebilirsiniz. Afiyet olsun.

BİZE ULAŞIN