Hortumla su kullanımı yasaklandı

Ülkenin bazı bölgelerinde bu kış tarihin en düşük yağışları görülmesi üzerine bugünden itibaren su kullanımı kısıtlamasına gidiliyor.

Yağmurlu havasıyla ünlü İngiltere'nin Güney ve Doğu bölgelerinde bu yıl tarihin en düşük yağışları görüldü. Ülkenin su tedarik şirketleri bugünden itibaren bazı bölgelerde "hortumdan su kullanımının yasaklanması" gibi bazı kısıtlamalara gidileceğini açıkladı.

Yetkililer uzun süredir nehirlerin kuruduğu ve su rezervlerinin en düşük seviyeye indiği bölgeler için önlem paketleri hazırlıyordu.

Halka son 2 yılın en kurak kışını yaşayan bölgelerdeki su kullanımı kısıtlamalarının yağış olmadığı takdirde İngiltere'nin diğer bölgelerinde de başlatılacağına dair bir uyarı yapıldı.


Yüzyılın en kurak kış mevsimini yaşayan İngiltere dün senenin en sıcak gününü yaşadı. Meteorolojistler kuraklık yaşayan bölgelerde ay sonuna kadar yağış görülmeyeceğini belirtti.

Ülkenin 14 şehrinde başlatılan "kısıtlı su kullanımı" çağrısına uymayanların 1000 sterlin (2800 TL) ceza ödeyeceği belirtildi.

Uzmanların verdiği bilgiler "İngiltere Çevre Ajansı"nın yaz aylarında ülkenin bir çok bölgesini etkileyecek olan kuraklık haberiyle örtüşüyor.

Yetkililer su seviyesindeki azalma devam ederse golf alanlarının ve bahçelerin sulanmasının da kısıtlanacağını belirtti.

Halk şimdi susuzluk yüzünden alınan önlemlerin Temmuz ayında Londra'da başlayacak olan Olimpiyat Oyunları'nı etkilemesinden endişe ediyor.

Ntv
BİZE ULAŞIN