Asya Kalkınma Bankası uyardı

Asya Kalkınma Bankası, ülkelere, iklim değişikliğinin hızlanmasının yol açtığı ve açacağı doğal felaketler yüzünden toplu göçlere hazırlıklı olmaları uyarısında bulundu.

Asya Kalkınma Bankasının yayımladığı bir araştırmanın neticesinde, 2010 ve 2011 yıllarında Asya-Pasifik bölgesinde 42 milyon kişinin doğal afetler yüzünden evlerinden ayrıldığı belirtildi, ancak bu afetlerin kaçına iklim değişikliğinin yol açtığı ifade edilmedi.

Araştırma raporunda, Güneydoğu Asya nüfusunun üçte birinin, aralarında Endonezya, Myanmar, Filipinler, Tayland ve Vietnam'ın da bulunduğu riskli bölgelerde yaşadığına işaret edilerek, iklim değişikliğinden en çok etkilenecek 10 ülkeden 6'sının Asya-Pasifik bölgesinde olduğu vurgulandı.
Riskli bölgeler listesinin başını Bangladeş'in çektiği, bu ülkeyi Hindistan, Nepal, Filipinler, Afganistan ve Myanmar'ın izlediği kaydedildi.

Araştırmada, iklim değişikliğinin göçün ne kadarında etkili olduğuna ilişkin kesin bir oran verilmedi. Buna gerekçe olarak da göç kararlarına yoksulluk da dahil çeşitli unsurların etkili olması gösterildi.
BİZE ULAŞIN