Kıbrıs kadar toprak kaybetmiyoruz

Bakan Eroğlu açıkladı: Her yıl erozyonla Kıbrıs kadar toprak kaybetmiyoruz.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, her yıl erozyon nedeniyle Kıbrıs Adası kadar toprağın yok olması gibi bir şeyin söz konusu olmadığını açıkladı. Eroğlu, erozyon nedeniyle her yıl ancak Kıbrıs Adası'nın yüzde biri kadar toprağın kayıp olduğunu söyledi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Erzurum, Erzincan, Ağrı, Kars, Ardahan ve Iğdır illerine iktidarları döneminde yapılan yatırımları, Erzurum DSİ 8. Bölge Müdürlüğü'nde düzenlediği basın toplantısıyla anlattı.

Bakan Prof. Dr. Eroğlu, "Her yıl erozyon nedeniyle Kıbrıs adası kadar toprağın yok olduğu söyleniyor. Böyle bir şey var mı?" sorusuna böyle bir durumun söz konusu olmadığı şeklinde cevap verdi. Bakan Eroğlu, hükümetleri döneminde erozyonla mücadelede önemli mesafelerin alındığına dikkat çekerek, "Erozyon oluyor, ama Kıbrıs Adası kadar bunlar biraz abartılı şeyler. Özellikle hükümetimiz döneminde erozyonla mücadele çok hızlandı. Her yıl 70 bin hektarlık alanda erozyon çalışması yapıyoruz. Erozyonu önleminin tek yolu ağaçlandırma yapmak ve dere ıslahından geçiyor. Bunların faydası var. Giden toprağı tutuyor, vahşi akan dereleri dizginliyor. Eskiye göre erozyon çok azaldı. Ama erozyon riski Türkiye'de var ama Kıbrıs Adası kadar diye bir şey yok. Onun belki yüzde biri kadar bile değil." dedi.

ŞEHİRLERDE SU KAYBI FAZLA


Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye'nin mevcut su potansiyelinin yüzde 73'ünü sulamada kullandığını geriye kalan 27'lik kısmın ise içme ve sanayide kullanıldığını ifade etti.

Su israfının en fazla şehirlerde olduğunu ve bunun da şebekelerin eski ve yetersiz olmasından kaynaklandığını dile getiren Eroğlu, "Arazi sulamada tasarruf yaptık. Klasik sulamadan boru ve yağmurlama sistemine geçtik. Ancak şehirlerde hala yüzde 50 ile 75'lere varan kayıplara yaşanıyor. Bunun için de belediyeler su şebekelerini yenilemeli. Bunun için 650 milyon liralık kaynağı ayırdık. Belediyeler proje hazırlayıp, iller bankası aracılığı ile bu kaynaktan yararlanabilir." ifadelerini kullandı.


BİZE ULAŞIN