Çevre dostu tarım uzmanları geliyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, TİGEM ve Türk Traktör'ün ortaklaşa düzenledikleri Çocuk Tarım Kampı'na katılan öğrenciler sertifikalarını aldı.

Kamp boyunca eğlenirken öğrenen çocukların, çevreye olan farkındalıkları artırılırken, tarladan sofraya üretim teknolojileri, iyi tarım uygulamaları, küresel iklim değişiklikleri ve atık yönetimi gibi pek çok konuda eğitim aldıkları bildirildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, çocuklara çevre bilinci aşılamak ve toprağı sevdirmek için, ''Hayatın Merkezinde Tarım, Tarımın Merkezinde Çocuk'' sloganıyla bu yıl ikincisi düzenlenen kampta, ilköğretim öğrencilerinin ağaç diktiği, domates, biber yetiştirdiği ve toprakla ilk kez tanışan çocukların, çapa yapmayı ve bitkileri sulamayı öğrendikleri belirtildi.

Kamp boyunca, sanatsal etkinlikler ve müze ziyaretleri gerçekleştiren çocukların, sertifika töreninde öğretmenleriyle birlikte ağaç dikip, skeçlerle kamp boyunca öğrendiklerini sergiledikleri ifade edildi. 8-10 yaş arasındaki öğrencilerin, sertifika töreninde yaptıkları gösteride, ''İyi Tarım'' uygulamalarını, ''Bilinçli Tüketici'' olmak için nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlatan öğrenciler, Ankara'nın tüm çöplerinin toplandığı Mamak Çöplüğü'nün yanı sıra MTA Tabiat Tarihi Müzesi'nde Böcek Şenlik Okulu'nda ve TİGEM üretim tesislerinde gördüklerini, öğrendiklerini anlattıkları kaydedildi.

Projenin ikinci ayağında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığının hazırladığı 190 bin görsel ve basılı eğitim materyali Türkiye genelinde öğrencilere dağıtılacağı açıklandı.
BİZE ULAŞIN