Japonya nükleerden vazgeçmedi

Japonya, ülkede yaşanan kriz sonrası ilk nükleer reaktörünü bugün faaliyete geçirdi.

  • CİHAN
  • Yeşil Ekran
  • Pazar 01.07.2012 11:25
Japonya'da Mart 2011'de yaşanan Fukuşima nükleer felaketi sonrası ülkedeki bütün nükleer reaktörler güvenlik kontrolleri için kapatılmıştı.

Japonya, Ohi nükleer santralinin 3 numaralı reaktörünün bugün faaliyete geçirdi. Bu Japonya'da yaşana nükleer felaket sonrası faaliyete geçirilen ilk nükleer reaktör oluyor. Japonya'da Mart 2011'de yaşanan Fukuşima nükleer felaketi sonrası ülkedeki bütün nükleer reaktörler güvenlik kontrolleri için kapatılmıştı.

Japonya Başbakanı Yoshihiko Noda, geçtiğimiz ay Ohi nükleer santralinin 3 ve 4 numaralı reaktörlerini faaliyete geçirme yönünde talimat vermişti. Noda bu kararını "halkın yaşam standartları nükleer enerjisiz korunamaz" şeklinde açıklamıştı.

Japonya'da halkın bir kısmı ise Fukuşima'dan sonra güvenlik endişesi ile nükleer enerjiye karşı çıkıyor. Ohi nükleer santralinin bir reaktörü bugün faaliyete geçirilirken, santralin önünde toplanan göstericiler ise olayı protesto etti.

Japonya Başbakanı Noda'nın ofisini önünde önceki gün toplanan binlerce kişilik kalabalık da nükleer enerjiye karşı olduklarını haykırmıştı. Kalabalık, "Saikado hantai" (Nükleerin yeniden başlamasına hayır" sloganı atmıştı.

Nükleer santrallerde yeni güvenlik testleri yapan Japonya hükümeti ise Ohi'deki 3 ve 4 numaralı reaktörlerin güvenli olduğunu ve faaliyete geçirilebileceklerini ifade ediyor.

Japonya'da 11 Mart 2011?de büyük felakete yol açan 9.0 büyüklüğündeki deprem ve oluşan tsunami, Fukuşima santralindeki reaktörlerin erimesine yol açmıştı. Ukrayna'daki Çernobil olayı sonrası dünyadaki en kötü nükleer felaketini yaşayan Japonya'da 50 nükleer reaktörün tamamı bakım ve onarım için kapatılmıştı.

BİZE ULAŞIN