Karadeniz'de mezgit kayboluyor

Karadeniz'de son 3 aydır nadir görülen mezgit balığı, balık halindeki bazı dükkanların kapanmasına neden oldu.

  • İHA
  • Yeşil Ekran
  • Salı 10.07.2012 14:58
Trabzon'da tezgahlarında satacak balık bulamadıklarından yakınan balıkçı esnafı, son 20 yılın en verimsiz yaz sezonunu geçirdiklerini belirtirlerken, özellikle mezgitin olmaması kendilerini olumsuz yönde etkilediğini belirtiyor.

Tezgahlarda az miktarda avlanan olta istavriti ile kültür balığı bulundurdukularını belirten balıkçı esnaflarından İlhan Özbayrak, özellikle mezgit balığının hemen hemen hiç olmaması yüzünden bazı esnafın kapatmak zorunda kaldığını belirtiyor.

Karadeniz'de özellikle son 3 aydır mezgit balığının neredeyse yok olduğunu belirten Özbayrak, "Yaklaşık son 20 yılın en verimsiz yaz sezonunu geçiriyoruz. Tezgahlarımızda genellikle kültür balığı bulundururken, az miktarda avlanan olta istavrit az biraz umudumuz oldu. Son 3 aydır mezgit yok denecek kadar azaldı. Sadece Trabzon açıklarında değil Sinop gibi Karadeniz'in diğer bölgelerinde de çok az miktarda avlanıyor. Trabzon balık haline günlük gelen mezgit 20-30 kiloyu geçmiyor. Durum böyle oluncada çoğumuz dükkanını kapatmak durumunda kalıyor. Zaten yaz balıkçılığı pek olmadı" dedi.
BİZE ULAŞIN