Toprak evlerin üzerine sera

Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Belenli, ilde bulunan on binlerce toprak evin üzerine, geliştirecekleri metotla sera yapılması için çalışma başlatacaklarını söyledi.

Rektör Prof. Dr. İbrahim Belenli, Hakkari'de bulunan yüzlerce toprak evin damına sera kurulması için ön bir çalışma başlatacaklarını ifade etti. Belenli, ilk etapta örnek alarak toprak bir evde uygulayacakları seranın bütün masraflarını karşılayacaklarını belirtti.

Belenli, "Hakkari merkezde çok sayıda toprak damlı ev var. Bu damların üzerine kar yağıyor ve içeriye su giriyor. Bunun yerine toprak damlı evlerin üzerine finanse edilebilecek çok pahalı olmayan bir yöntem geliştirip, bu toprak damları sera haline getirebilirsek ve burada karşılaşabilecek bir problem varsa, onları çözer ve oralarda halka, yiyecek yetiştirme gibi ek bir gelir kaynağı oluşmasında destek olabilirsek çok iyi olur. Bunun için de çok büyük bir külfet gerektirmeyen bir yöntem araştırıyor arkadaşlarımız. Aynı zamanda, buradaki doğa şartlarına dayanacak bir yöntem olacak bu. Bunu daha ucuz bir yöntemle nasıl çözebiliriz, onun araştırmasını yapıyoruz. Yani bunu çözebilirsek Hakkari'de onbinlerce toprak ev var. Bu da insanlar için büyük bir gelir kaynağı olur. Bu konuda toprak evi olan bir vatandaşımız bize başvurup ilk etapta bunu örnek amaçlı yaparsak diğer vatandaşlar da bunu örnek alıp bu projeyi uygularlar diye düşünüyorum." dedi.

Hakkari Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu bahçesinde kurulan modern seraya da değinen Belenli, "Sera, bazı öğretim elemanlarının doktora tamamlamak için yapılan bir örnek seradır ama biz bunun bir büyüğü için Yüksekova ilçesi Güçlü Köyü'nde yapmayı planlanıyoruz. Orada yapacağımız sera hem öğrencilerimizin ders görmesi hem yöre halkını teşvik etmek için 500 metrekare üzerinde bir alan düşünüyoruz. Şu anda bir ön hazırlık aşamasında etüt çalışmalarımızı başlatık. Bu çalışmayı en kısa zamanda hayata geçireceğiz." diye konuştu.
BİZE ULAŞIN