Kuş cennetinde kuraklık tehlikesi

Kırşehir'in Mucur ilçesinde 10 bin 700 hektar alana sahip Seyfe Gölü Kuş Cenneti, yağışların az olması ve pınarlardan gelen suyun azalması nedeniyle kuruma tehlikesi ile karşı karşıya bulunuyor.

Tamamen dolu olduğu dönemlerde 187 kuş türüne ev sahipliği yapan gölde, şimdi flamingo, turna, angut, ördek ve diğer bazı kuş türleri gözlemleniyor.

10 bin 700 hektar alana sahip Seyfe Gölü Kuş Cenneti, birinci derece doğal sit alanı olmasının yanı sıra uluslararası Ramsar Sözleşmesiyle koruma altına alınan Türkiye'nin önemli doğal varlıkları arasında bulunuyor.

Seyfe Gölü Ekoloji Derneği Başkanı Ömer Çetiner, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Horla, Malya ve Seyfe pınarlarından gelen suyun azalması ve bu yıl yağışların az olması nedeniyle gölün kuruma tehlikesi altında olduğunu söyledi.

Gölde geçen yıl bahar aylarında yaklaşık yüzde 80 olan su seviyesinin bu yıl yüzde 30'lara kadar düştüğünü ifade eden Çetiner, "Göl yeterince su alamazsa kısa bir süre sonra su seviyesi minimuma inecek ve hatta kuruyacak. Martılar, flamingo, ördek, angut, turna ve bazı kuş türleri burada kalmaya devam ediyor. Su seviyesi arttıkça diğer kuş çeşitleri de buraya geliyor" diye konuştu.

187 KUŞ TÜRÜNE EV SAHİPLİĞİ YAPIYORDU

Kuş Cenneti'nde geçen yıllarda dönem dönem 187 kuş türünün görüldüğünü belirten Çetiner, "Gölün su seviyesinin düşmesi buradaki tür sayısını da azalttı. Şu an göçmen kuşlar konaklamak için geliyor. Bazı göçmen kuşlar göldeki canlılık artınca burada yuvalanıp yavrularını büyütüyorlar. Su seviyesi iyi durumdayken çıkrıkçı kuşlarını, pelikanları görme şansımız olmuştu. Geçen yıl da bu kuşlar vardı. Bu yıl su seviyesi yükselirse yine görebiliriz" dedi.

Çetiner, kuraklık nedeniyle gölde gözlemlenen kuş türünün 15'e kadar düştüğüne işaret ederek, şöyle devam etti:

"İlgililerden isteğimiz, göle su girişini tehdit eden unsurların ortadan kaldırılması. Bilhassa Seyfe pınarından su girişi oldukça az. Tarımsal sulama gölün pınardan beslenmesini engelliyor. Yer altı suyunun aşırı kullanımı da sorunlardan birisi. Göldeki doğal yaşamın devam devam etmesi için yapılan çalışmaların yanı sıra Seyfe Gölü Yönetim Planı'nın ve Kırşehir Valiliğinde oluşturulan Sulak Alanlar Komisyonu'nda alınan kararların hızla uygulanması şarttır. Göle su akışının devam etmesini, su akışına engel olan tehditlerin giderilmesini istiyoruz."
BİZE ULAŞIN