Çöllerde Yetişen Develer Artık Bozok Yaylasında Yetişecek

Çöllerde Yetişen Develer Artık Bozok Yaylasında Yetişecek
Yozgat’ın Sorgun ilçesine bağlı Mehmetbeyli köyünde yaşayan bir vatandaş, besicilik yaptığı büyükbaş hayvan çiftliğinde deve de yetiştirmeye başladı.
Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık bölgesi olan Yozgat’ın Sorgun ilçesine bağlı Mehmetbeyli köyünde yaşayan ve geçimini besicilik yaparak sağlayan 39 yaşındaki Ferda Yiğit, deve yetiştiriciliğine başladı. Suriye’den getirdiği ve tanesini 3 bin liraya aldığı bir çift deveyi ahırına bağlayan Yiğit, develeri çok sevdiğini söyledi. 19 yıldır büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yaptığını belirten Yiğit, “Deve yetiştiriciliğini merak ediyordum. Bu merakım üzerine bir arkadaşım Suriye’den getirdiği iki deveyi bana verdi. Ben de bu iki deveyi şimdi gördüğünüz gibi çiftliğimde beslemeye başladım. 2 ay önce geldiklerinde çok zayıf ve cılız hayvanlardı. Şimdi daha iyi hale geldiler” dedi.
Deve yetiştiriciliğini bir hobi olarak yaptığını belirten Yiğit, “Şu anda havaların sıcak olmasından dolayı develerimizi açık alanda bakımını yapıyoruz. Tabi havaların soğumasıyla birlikte diğer hayvanlar gibi develerimizi de kapalı alana alarak burada bakımlarını devam ettirmeyi düşünüyoruz. Develerimiz diğer büyükbaş hayvanların yediği yem ve ot gibi yiyeceklerle besliyoruz” diye konuştu. Şu anda merak ile başladıkları deve yetiştiriciliğini ileri zamanlarda üretime yönelik de yapmayı planladıklarını söyleyen çiftlik sahibi Ferda Yiğit, “İlk defa bir deve yetiştiriyoruz. İleriki zamanlarda üretime yönelik de olabilir. İnsanlar develeri çok merak ediyorlar. Bazı vatandaşlar çiftliğe gelip develerin fotoğraflarını çekiyorlar. Bazı vatandaşlar ise Kurban Bayramı için kurbanlık olarak satılması talebinde dahil bulunuyorlar. Ancak şu anki hedefimiz sadece üretime yönelik” şeklinde konuştu. Çiftlik bakıcısı Satılmış Işıksoy ise ilk defa bir deve bakıcılığı yaptığını, develerin bakımının diğer hayvanlara göre daha zor olduğunu söyledi.
Vatandaşlardan İbrahim Özen de ilk defa Yozgat bölgesinde bir deve gördüğünü, merak edip develeri görmek için Sorgun’da çiftliğe geldiğini belirtti.
BİZE ULAŞIN