Yozgat’ta Hububat Hasadı Başladı

Yozgat’ta Hububat Hasadı Başladı
YOZGAT (İHA) – Türkiye’nin önemli tarım bölgelerinden biri olan Yozgat’ta hububat hasadı başladı.
Yozgat’ın Yerköy ilçesinde hububat hasadı başlarken, bu yıl yüksek rekolte bekleyen çiftçi, fiyatların düşük olacağından endişeli. Yağışlar nedeniyle gecikmeli başlanılan hasat döneminde yağışların halen devam etmesi ise hasadı zaman zaman durmasına sebep oluyor.
Türkiye’nin hububat üretimin yüzde 5’lik kısmını karşılayan Yozgat’ta, biçerdöverler çalışmaya başladı. Yerköy ilçesinde 80 dekar arpa ekili tarlasında ilk hasadı gerçekleştiren çiftçi İsmail Cansız, “Bu yıl yağışlar bol ve halen devam ediyor. Verim çok iyi ancak bu kez de fiyatlar düşük. Devletin alıma başlamaması fiyatları düşürüyor. Tüccarın insafına kalmış durumdayız. Ürünümüzü bekletme imkanımız yok borçlarımız var, borçlarımızı ödemek için satmak mecburiyetindeyiz” dedi.
Bu yıl saman sıkıntısının da olmayacağını söyleyen çiftçiler, “Son yıllarda görmediğimiz düzeyde yağış oldu ve yüksek verimin yanında bol miktarda saman çıkıyor. Bu yıl saman sıkıntısı yaşanmayacağını söyleyebiliriz. Biçerdöverler sık ve verimli tarlalarda güçlükle ilerliyor” dediler.
Yozgat Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir ise, başlayan hasat döneminde biçerdöver operatörleri ve çiftçileri dane kaybı konusunda uyardı. Özdemir, "Dane kaybı en fazla yüzde 3‘ün altında olması gerekiyor. Sap boyu ise en fazla 15-18 santimin üzerine çıkmaması gerekiyor. Yüzde 3’ün üzerinde dane kaybı varsa 18 santim üzerinde de sap boyu varsa çiftçilerimiz il ve ilçe tarım müdürlüklerine şikayetlerini bildirsinler. Biz gerekli idari para cezasını uyguluyoruz’’ dedi.
BİZE ULAŞIN