Türkiye’nin İlk Milli Parkı Yozgat Çamlık İçin Kısa Tanıtım Filmi Çekildi

Türkiye’nin İlk Milli Parkı Yozgat Çamlık İçin Kısa Tanıtım Filmi Çekildi
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü Türkiye’nin ilk milli parkı olma özelliğini taşıyan Çamlık Milli Parkı için kısa bir tanıtım filmi çekti. Çekilen bu tanıtım filmi ile çocuklar ve gençlerin milli parklardan doğru biçimde faydalanmalarının sağlanması hedefleniyor.
İç Anadolu’nun son ormanlarından biri olan ve içerisindeki 300 ila 500 yaşındaki karaçamları ile Türkiye’nin ilk milli parkı olan Çamlık Milli Parkı’nın bu filmde ağaçları, yaban hayvanları, bitki örtüsü ve parktaki rekreasyon faaliyetleri anlatıldı.
Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü, “Çamlık, Bir İlk” adıyla Nisan-Mayıs 2015’te gerçekleştirilen çekimlerde parkın tabi güzellikleri görüntülenmeye çalıştı. Hava çekimlerinin yanı sıra parkın farklı noktalarına yerleştirilen videokapanlarla milli parkta yaşayan tavşan, tilki ve domuz türlerinin görüntüleri tabi ortamında kaydedildi. Parkın sahip olduğu en önemli değer olan 300 ile 500 yaşındaki karaçamlar havadan çekildi. Filmde bitkilerin etkileyici görüntülerine de yer verildi.
Tanıtım filminin İngilizce seslendirmeli versiyonu da yapılarak, film ile Çamlık Milli Parkı’nın yurtdışı tanıtımının da yapılması hedefleniyor. Çekimlerine yöre halkının da katıldığı film, genç kuşakların ve çocukların milli parklardan doğru biçimde yararlanması konusunda bir farkındalık oluşturulmasına katkı sağlayacak.
Filmin televizyon, eğitim çalışmaları ve sosyal medya için 5 dakika olarak hazırlandığının atını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Bu film ile Çamlık Milli Parkı’na artık başka bir gözle bakılacak. Ülkemizin ilk milli parkı gerçekten de muhteşem bir tabi güzelliğe sahip bulunuyor. Muhakkak vatandaşlarımız buraya giderek buranın havasını teneffüs etmeliler. Şehir hayatının hemen yanında bu eşsiz doğa harikası alan ile streslerini atabilirler. Hazırlanan bu tanıtım filmini, milli parkın özelliklerini ve milli parktan nasıl faydalanılması gerektiğini gençlerimize ve çocuklarımıza anlatması açısından çok önemli buluyorum” ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN