Ereğli’nin Kurtuluşu Törenle Kutlandı

Ereğli’nin Kurtuluşu Törenle Kutlandı
Zonguldak’ın Ereğli ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 95. Yılı düzenlenen törenle kutlandı.
18 Haziran Kdz. Ereğli’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 95. Yılı Atatürk Anıtı önünde yapıldı. Kdz. Ereğli Kaymakamı İbrahim Çay, Karadeniz Bölge Komutanı Tuğ Amiral Hasan Doğan ve Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ın çelenk sunumu ile başlayan törende saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.
Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı yapan Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, kurtuluş mücadelesinde ön saflarda yer alan Nimet Hocaları ve Recep Kahyaları hiç unutmayacaklarını söyledi. Uysal konuşmasında “4 bin 500 yıllık bir tarihe sahip olan ilçemizin 18 Haziran 1920 tarihi son derece önemli bir tarihtir. Bugün şanlı bir tarihe sahip olan ilçemizin kurtuluşunun 95. yıl dönümünü kutlamanın sevinci ve gururunu yaşıyoruz. Birinci Dünya savaşı sonrası Ereğli 8 Haziran 1920’ de Fransız’lar tarafından işgal edilmiştir. İşgalle birlikte zor günler geçiren Ereğli halkı esarete boyun eğmemiş ve Ereğli 18 Haziran 1920’ de kendi imkanlarıyla düşman işgalinden kurtulmuştur. İlk gazi şehir olmuştur. Bizler Ereğli Belediyesi olarak bu tarihimize sahip çıkıyor ve çıkmaya da devam edeceğiz. Şehrimiz için savaşan destansı kahramanlarımızı, Nimet hocalarımızı, Recep Kahyaları unutmadık unutmayacağız. Kurtuluş savaşının başkomutanı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşlarını tüm şehit ve gazilerimizi şükran ve minnetle anıyorum" dedi.
Yapılan konuşmanın ardından tören sona ererken tören programında yer alan halk oyunları gösterisi 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in hayatını kaybetmesi nedeniyle iptal edildi. Öte yandan tören sonunda 18 Haziran Ereğli’nin kurtuluş günü nedeniyle ilk ve orta dereceli okullarda düzenlenen şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrenciler törene geldi ancak, ödülleri hazırlanamadığı gerekçesi ile kendilerine verilemedi. Öğrenciler ödüllerini alamadan evlerine geri döndü.
BİZE ULAŞIN