Epilepsi tedavisinde panik yapılmalı mı?

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sadrettin Pençe, “Epilepsi korkulacak bir hastalık değildir. Tarihe yön veren Sokrates, Napolyon Bonaparte, Alfred Nobel, FyodorDostoyevskygibi önemli isimler de epilepsi hastasıydı” dedi

Halk arasında "sara" diye de bilinen epilepsi hastalığı özellikle gençler ve yaşlılar arasında daha fazla görülürken, epilepsi uzmanları tarafından dünyadaki en yaygın beyin rahatsızlığı olarak tarif ediliyor. Son günlerde ülkemizde de gündemde olan hastalık, merkezi sinir sistemi hücrelerinin beklenmedik, ani elektriksel boşalması sonucu ortaya çıkarken, birden fazla nöbet şeklinde tekrar etmesi halinde epilepsi hastalığı teşhisi konuluyor. Epilepsi de nöbet ataklarının nedeninin beyindeki sinirlerin aşırı, düzensiz ve ani değişimleri olduğunu belirten Pençe, şöyle konuştu: "Nöbetler çevresel birçok faktör ile tetiklenebilir. Stresli yaşam gibi çevresel etkilerin bazı hastalarda nöbet riskini artırdığı görülmektedir. Aynı zamanda, normal bir hayatın içindeki uyku-uyanıklık döngüsü, ergenlik ya da yaşlanma gibi değişiklikler de epilepsi hastası kişilerde nöbetleri etkileyebilmektedir."


Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sadrettin Pençe (Solda)

Yaklaşık 40 çeşidi var

"Epilepsinin yaklaşık 40 değişik çeşidi var ve kesin tedavisi henüz bulunabilmiş değil. Hastalara verilen ilaçlar, atakların sıklığını ve derecesini azaltmak için veriliyor. Epilepsi yeni doğan bebeklerde de görülüyor, çok yaşlı insanlarda da. Belli bir yaş aralığının olduğunu söyleyemeyiz. Çocukluk çağı epilepsilerinin bir kısmının ergenlikte iyileştiğine de tanık olabiliyoruz." diyen Pençe, sözlerini şöyle sürdürdü: "Epilepsi nöbetleri hastaların ekonomik, sosyal problemler yaşamasına, verimliliklerini azaltmasına neden oluyor. Nöbetlerin sıklığını azaltmak için ilaç tedavisi uygulanıyor. Fakat bir nöbetin gerçekten epilepsi olduğunun anlaşılması için görüntüsünün olması çok önemli. Çünkü özellikle genç kızlarda bir olaydan rahatsız olan kriz geçirmesi, titremesi ile görülen histerik nöbetler ve çocuklarda görülen yüksek ateşe bağlı görülen febril nöbetler karıştırıla biliniyor. Epilepsiden çok korkulmamalı. Nöbet dışında bu kişiler normal olarak, hiçbir sıkıntı yaşamadan hayatlarını sürdürebilirler."

Tarihe yön veren epilepsi hastaları

Dünyada yaklaşık 40 milyon epilepsi hastası bulunduğunu, Türkiye'de ise hastalığın 700 bin kişinin hayatını olumsuz yönde etkilediğini belirten Pençe, sözlerine şu şekilde devam etti, "Epilepsi, tarihin bilinen en eski hastalıklarından biridir. Epilepsi hastası olup dünyaya yön veren ünlü kişilerin sayısı oldukça fazladır. Sokrates, Napolyon Bonaparte, Alfred Nobel, Fyodor Dostoyevsky gibi isimlerin epilepsi hastası ünlülerdir.

Kaynak: Diriliş Postası