Altına çifte darbe: Altın fiyatları için rüzgâr tersine esiyor

Altın fiyatları koronavirüs pandemi dönemiyle beraber 2018 yılında başlayan yükseliş trendini güçlendirdi. Dünyada ekonomilerde kapanmalarla artan belirsizlik ile merkez bankaların ile politika yapıcıların düşük faiz politikaları ve teşvik paketleriyle piyasalara verilen emsali görülmemiş likiditenin etkisiyle altın fiyatları tarihi zirvelerini gördü. Ancak piyasalarda yaşanan son gelişmeler altın fiyatları için sert düşüşleri beraberinde getirdi. Ons altın fiyatları 2075 dolar zirve seviyesinin 200 dolardan fazla uzaklaşırken, gram altın fiyatları ise 540 lira tepe seviyesinden yaklaşık 80 lira aşağıda yer alıyor.

Altına çifte darbe: Altın fiyatları için rüzgâr tersine esiyor
Cumartesi 21.11.2020 09:53
Son Güncelleme: Cumartesi 21.11.2020 22:11
ABONE OL

Koronavirüs pandemi sürecinin en çok yaradığı yatırım araçlarından birisi hiç şüphesiz altın oldu. Bununla beraber altın fiyatları son 1 yılın en çok konuşulan konuları arasında yer aldı. Özellikle dünyanın büyük ekonomileri artan vaka sayıları ile sarsılırken, risk sevmeyen riskten kaçan yatırımcı güvenli liman gömleğini giyen altın talebini yükseltti.

Devletler bir bir teşvik paketleri açıklarken, merkez bankalarının uyguladığı varlık alım ve düşük faiz politikaları dünyada emsali görülmemiş bir likidite yarattı. Yatırımların ve tüketimin canlı tutulmasını amaçlayan bu adımlar artan risklerin getirdiği belirsizlik ortamı ile bu likiditenin altın tarafına kaymasına neden oldu.

ALTIN FİYATLARI NEDEN YÜKSELDİ?

  • Koronavirüs vaka sayılarındaki artış (Özellikle ABD'de) güvenli liman altın talebini artırdı.
  • Pandemi döneminde dolar endeksinin değer kaybetmesi ons altını destekleyici unsur oldu.
  • Ons altındaki yükseliş yurt içinde gram altın fiyatlarını destekledi.
  • Merkez bankalarının genişleyici adımları bol likidite yaratmayı sürdürdü. Bu durumun devam edeceği beklentisi altın fiyatlarına yaradı.
  • Artan likiditenin bir kısmı borsalara kaydı. Küresel düzeyde hisse senedi piyasaları özellikle teknoloji şirketleri önderliğinde rekorlara imza attı. Özellikle hisse senedi piyasalarında yatırım yapan yatırımcılar burada aldıkları riskleri 'Hedge'lemek adına altın tarafında pozisyon aldı.
  • Dünyada düşük faiz politikasıyla faiz getirisinin enflasyonun altında kalmasıyla negatif reel getiri oluştu. Bu durumun zaten risk sevmeyen yatırımcıyı altına yönlendirmesiyle altın fiyatları yükseldi.

GRAM ALTIN FİYATLARI ONS VE DOLAR KURUYLA YÖN BULUYOR

Yurt içinde gram altın fiyatları ons ve Dolar/TL'deki hareketlere göre yön buluyor. Pandeminin ilk dönemlerinde gram altın, dolar kurunun dar bantta sıkışmasından ötürü ons tarafından esen rüzgarla yönünü tayin etti. Dünyada koronavirüs vaka sayısı artıkça ons altın fiyatları yükseldi. Bununla beraber gram altında yükselişini sürdürdü.

Ons altın Ağustos ayında 2075 dolar ile tüm zamanların rekorunu kırarken, gram altın ise o günlerde 488 lira ile kendi zirvesini gördü. Ons altın zirve seviyesini görmesinin ardından gün geçtikçe gevşeme hareketi sergileyerek 1850 dolar seviyelerine kadar gerilerken, gram altın bu sefer dolar kurundaki yükseliş hareketiyle 540 lira ile yeni rekorunu test etti.

PUTİN'İN 'AŞIYI BULDUK' AÇIKLAMASI ONS TARAFINDA GÖSTERGELERİ KIRMIZIYA ÇEVİRDİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, koronavirüse karşı geliştirilen ilk aşının tescil edildiğini duyurdu. Putin, "Gamaleya Enstitüsü tarafından geliştirilen Covid-19 aşısı, Rusya Sağlık Bakanlığı'ndan onay aldı. Rusya'nın koronavirüs aşısının seri üretimine yakında başlamasını umuyorum" dedi. Rusya'da üretilen aşı dünyanın ilk Covid-19 aşısı olma özelliğini taşıyordu. Ayrıca aşının Putin'in kızına da yapılması, aşının piyasalara umut vermesi açısından son derece önem arz etti.

Bu haberden sonra ons altın zaman zaman yeni teşvik beklentileriyle yukarı yönlü hareketler sergilese de dünyanın dev ilaç şirketleri birer ikişer koronavirüs aşısı konusunda başarılı olunduğunu duyurdu. Bu durum ons altına yaramadı.

ÇİFTE DARBE: GRAM ALTIN HEM KORONAVİRÜS AŞISI HABERİYLE HEM DE DOLAR KURUYLA DÜŞTÜ

540 lira ile tarihi zirvesini gören gram altın önce Pfizer/BionTech geliştirdiği aşının yüzde 90 oranında etkinliğinin olduğun açıklanması ve herhangi bir yan etkisinin bulunmadığının bildirilmesiyle yönünü aşağı çevirdi.

Ekonomide yeni dönem söylemleri ve adımlarıyla dolar kuru yüzde 11'i aşan değer kaybıyla 7.59 lira seviyesine kadar çekilirken, koronavirüs aşı haberleriyle zaten düşüş eğilimi gösteren gram altın fiyatları aşağıda 460 liranın altına sarktı.

Merkez Bankası'ndan gelen piyasa beklentisine paralel 475 baz puan faiz artırımı ve sadeleşme adımlarıyla dolar kuru 7.50 lira seviyesini görürken, gram altında buradan esen ters rüzgarla 448 liraya kadar gerileme gösterdi.

VAKA SAYILARI YUKARI YÖNLÜ AŞI HABERLERİ AŞAĞI YÖNLÜ BEKLENTİLERİ TETİKLİYOR

Altın fiyatlamalarında özellikle, artan vaka sayıları, koronavirüs aşısı, ABD Başkanlık seçimleri sonuçları ve teşvik beklentileri üzerinden gelen haber akışları ön plana çıkıyor.

Olumlu koronavirüs aşısı haberlerinin son günlerde giderek artması altın fiyatları için yukarı yönlü hareketleri sınırlayan başlıca etmen olarak dikkat çekti. Artan vaka sayıları ve teşvik gelişmeleri ise bol lidikite beklentisini artırdığından altın fiyatlarında yukarı yönlü beklentileri sıcak tutuyor.

Merkez Bankası'nın fiyat istikrarını hedefleyen TL'yi güçlendirici sıkılaştırma politikasının enflasyonda tek haneleri rakamlarda kalıcılık sağlayana kadar devam edecek olması ve atılan adımlar dolar kurunda aşağı yönlü beklentileri artırdı. Bu durum gram altın fiyatlarında yükselişi sınırlayan aşağı yönlü hareketi destekleyen bir diğer unsur olarak dikkat çekiyor.

ORTA VE UZUN VADEDE YUKARI YÖNLÜ BEKLENTİ KORUNUYOR

Altın fiyatları hakkında değerlendirmede bulunan piyasa uzmanlarına göre orta uzun vadede altın tarafında genel beklenti yukarı yönlü kalmaya devam ediyor. Kısa vadede ise özellikle aşı kaynaklı olumlu haberlerin altın fiyatları için baskı unsuru oluşturduğu, ABD ve Avrupa'dan gelebilecek teşvik kararlarının ise altın fiyatlarında yukarı yönlü beklentileri sıcak tuttuğu ifade edildi.


*Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımamaktadır. Bu kapsamda yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.