Antalya'daki ölüm domuz gribi söylentisine yol açtı

Yüksek ateşle hastaneye kaldırılan bankacının ölümü 'domuz gribi' paniğine yol açtı. Başhekim ve Cumhuriyet Savcısı "İlk bulgular kalp krizi" deyip haberlere tepki gösterdi

Salı 05.05.2009
Son Güncelleme: Salı 05.05.2009
ABONE OL
Bir bankada yönetici pozisyonunda çalışan evli ve 1 çocuk babası 37 yaşındaki M.A. önceki gece yüksek ateş şüphesiyle Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırıldı. İddiaya göre M.A. 'domuz gribi' şüphesiyle tedavi altına alındı. Ancak bankacı sabaha karşı hayatını kaybetti. Yüksek ateşten ölüm olayının üzerinde kentte 'domuz gribi' söylentisi yayıldı. Halk arasında panik yaşanınca Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. İbrahim Demir basın toplantısı düzenledi. İddiaları yalanlayan Başhekim, hastanın bu tanıyla tedavi edilmediğini ambulansla sevki sırasında yolda hayatını kaybettiğini duyurdu. Hastanın kalp krizi geçirmesi ihtimalinin kuvvetli olduğunu belirten Başhekim, hastanın hastaneye getirildiğinde vücudunda ölüm morluklarının başladığını bu morlukların da kısa sürede oluşamayacağının altını çizdi.

"KUYUYA BİR TAŞ ATILDI"
Haberlere ve söylentilere sert tepki gösteren Demir, "Ölü getirilen bir kişinin domuz gribinden öldüğü nasıl belirlenebilir ki? Ölü adamı hastaneye aldık. Çünkü yasal zorunluluktur. Sonuna kadar mücadele verilir, hayata döndürülmeye çalışılır. Bu düşüncesizce, insafsıza yapılan yanlış haber düzeltilmelidir" dedi. Cumhuriyet Savcısı Galip Aşık, "İlk etapta böyle bir bulguya rastlanmadı. İlk bulgular ölüm nedeninin kalp krizinden olduğunu gösteriyor" dedi. Gazetecilerin "domuz gribi" şüphesiyle ilgili sorularını yanıtlayan Aşık, "Tabiri caizse kuyuya bir taş atıldı, onu çıkarmaya çalışıyoruz" dedi.