Beze ameliyatının her anı kaydedildi

Abdullah Öcalan'ın, İmralı'da yağ bezelerinin alınması için iki hafta önce geçirdiği operasyonun, PKK'nın olumsuz bir propagandasına karşı kameralarla saniye saniye kaydedildiği öğrenildi.

Salı 05.05.2009
Son Güncelleme: Salı 05.05.2009
ABONE OL
Öcalan'ın İmralı'da kafasındaki 3 yağ bezesinin alınması içzin operasyon geçirdiği bilgisi iki hafta önce PKK'ya yakın internet sitelelerinde yer almıştı. Operasyonun netleşen ayrıntılarına göre cezaevi yönetimine dilekçeyle başvuran Öcalan, kafasında oluşan yağ bezelerinin tedavi edilmesini istedi. Bunun üzerine Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı, Adalet Bakanlığı'na "çok gizli" ibareli yazı yazdı ve talebi iletti. Adalet Bakanlığı, İl Sağlık Müdürlüğü'ne yazı yazarak, gerekli tedavinin gerçekleştirilmesini istedi. Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden İmralı'ya giden ve içinde kardiyolog, genel cerrah ve anestezi uzmanlarının yer aldığı 5 kişilik doktor ekibi, Öcalan'ın 1.5 saat süren ameliyatını gerçekleştirdi. Ameliyat, PKK'nın olası aksi yöndeki propagandası ihtimaline karşılık baştan sona kameralar tarafından kaydedildi. Ameliyat için gerekli olan tüm tıbbi ekipman da adaya sevk edildi.

YENİ AMELİYAT İDDİASI
Ameliyat lokal anestezi ile gerçekleştirildi. Öcalan'ın sağ kalp kapakçığındaki rahatsızlık nedeniyle genel anesteziden kaçınıldığı belirtildi. Öcalan'ın kalbindeki rahatsızlık nedeniyle önümüzdeki günlerde donanmaya ait tam teşekküllü bir hastane gemisinde ameliyat edileceği de iddia edildi.