Siyasetçiler: Feodal yapının kırılması lazım

Çarşamba 06.05.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 06.05.2009
ABONE OL
Tek çözüm eğitim (Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek): Çiçek ‘cehaletten’ kaynaklanıyor dediği vahşet için ‘eğitim’ çözümünü sundu. Çiçek, ceza yasasında ‘töre’ ve ‘kan davası’ suçlarına en ağır cezalar verildiğine dikkat çekti ve “Maalesef bunlar da yeterli olmuyor” dedi.

Vahşete gerekçe olmaz (Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu): Bakan Çubukçu hiçbir şeyin bu vahşete gerekçe oluşturamayacağını belirtirken “Hiçbir şey insan hayatından daha önemli değildir. 20 yıl önceki Türkiye değiliz. O dönemler, kan davaları sıradan bir olay gibiydi. Bu istisnai bir olay. Bir husumettir” diye konuştu.

Kan davasına az rastlanıyor (Kadın, Aile ve Çocuklardan Sorumlu Devlet Bakanı Selma Kavaf): Bakan Kavaf Türkiye’de kan davası olaylarının eskisi gibi olmadığını söyledi ve “İnsanların kendi aralarındaki problemleri hukuki yoldan halletmeleri doğru olandır. Kan davasına, çok az olmakla birlikte rastlanır olması üzücü” dedi.

Feodal yapı destekleniyor (AKP Şanlıurfa Milletvekili Abdurrahman Yetkin): “İnsanların bu kadar zalim olması normal bir durum değil. İnsanlık sınırları aşılmış ve üzücü. Kan davalarının sebebi cahillikten başka bir şey değil. Feodal yapı da buna tenezzül ediyor. Feodal yapı desteklenince böyle kayıplara ulaşılıyor.”

Feodal yapı kırılmalı (CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman): Arıtman sorunun bireyin özgürleşmesini önleyen feodal yapı olduğunu söyledi ve “Töre cinayetleri, kan davaları, terör hepsi bu yapıdan besleniyor. Bu yapı kırılmadan işler düzelmez” dedi. Aynı görüşü paylaşan Adana Milletvekili Nevin Gaye Erbatur da “Feodal yapı sistemi devam ettiği sürece bunlar devam eder” diye konuştu.

Büyük bir eksiğimiz var (CHP Adıyaman Milletvekili Şevket Köse): Yaşanan olay çok üzücü olduğu kadar, feodalizmin hâlâ etkili olduğunu gösteriyor. 21’inci yüzyıl Türkiye’sinde böyle katliamlar yapılabiliyorsa, büyük bir eksikliğimiz olduğunu gösterir. Çağın gerisinde kalmışız.”

İzahı mümkün değil(AKP Muş Milletvekili Medeni Yılmaz):Cehaletle bile izah etmek mümkün değil. Olay henüz yeni ama hiçbir makul neden görülmüyor. İster feodal yapı olsun, ister töre olsun ister kan davası, hiçbir şey bu kadar insanın canına kıyılmasını açıklayamaz, neden olarak görülemez.”