Çocuklar öksüz ve yetim kaldı

Bilge köyünde 48 çocuk yetim ve öksüz kaldı. Saldırıda annesini kaybeden ve 9 kardeşiyle ortada kalan Sultan "Kardeşlerimle sarılıp sabaha kadar ağladık, hiç uyumadık" dedi

Perşembe 07.05.2009
Son Güncelleme: Perşembe 07.05.2009
ABONE OL
Mardin Mazıdağı'na bağlı Bilge köyünde 'düğün evi'nde 44 kişinin öldürüldüğü katliamdan geriye 48 anasız babasız çocuk kaldı. Bu çocukların kimi annesini, kimi babasını kimi her ikisini birden kimi de tüm ailesini kaybetti. Ölenler toprağa verildi ama ortada kalan çocukların çilesi şimdi başladı. Katliamda annesini ve ablasını kaybeden 11 yaşındaki Mehmet Selim Çelebi, "Annemi çok özlüyorum. Allah annemin canını alanların canını alsın" diye öfke kusarken, Mehmet Selim gibi annesini kaybeden ve 9 kardeşiyle ortada kalan 10 yaşındaki Sultan Çelebi ise "Annemin toprak altında uyuduğunu düşündüm, çok korkuyorum" sözleriyle küçük yaşına rağmen çektiği büyük acıyı anlattı. 10 yaşındaki Çiçek Çelebi "Annemi, babamı ve 3 yaşındaki kardeşimi de öldürdüler. 4 kardeşimle ortada kaldık bize kim bakacak? diyerek çaresizliğini paylaştı. Suskunluğu ve olgunluğu ile dikkat çeken ve dedesi muhtar Mehmet Çelebi'yi kaybeden 9 yaşındaki İlhami ise onun için Kuran-ı Kerim okudu. Akıl almaz katliamın ardından annesiz babasız kalan çocukların hali düşündürüyor. Dehşet gecesinin tanığı minik yürekler acı ve korku içinde yaşadıkları büyük acıyı anlattı. Kimi öfke kusarken, kimi çaresizliğini gözyaşları içinde dile getirdi.

'ŞİMDİ KİM BAKACAK BİZE?'

Abdurrahim ve Şükran Çelebi'nin 3 çocuklarından biri olan 10 yaşındaki Mehmet Selim Çelebi katliamda anne ve ablası Ayhan'ı kaybetmenin acısını yaşıyor. Kardeşi Yusuf ve babası Abdurrahim ile yas tutan Mehmet Selim öfke ve acı dolu gözleriyle anlattı dramını. Mehmet Selim, "Nişana gitmemiştim kendi evimizde televizyon izliyordum. Silah sesleri beni çok korkuttu. Babamla nişan evine koştuk ama annem ve ablam çoktan ölmüştü. Annemi çok özlüyorum. Onun canını alanların da Allah canını alsın. Onlar bizim köyümüzü alıp muhtar olmak istiyorlardı. O yüzden bu katliamı yaptılar. Öksüz kaldık kim bakacak bize?" diye konuştu. Mehmet Selim olay gecesi saldırganların dikkati başka yöne çekmek için trafoya ateş ettiklerini de söyledi.

9 KARDEŞİYLE ORTADA

10 yaşında olan Sultan Çelebi'nin annesi Arife öldürüldü. Sultan'ın çaresizliği diğer kader arkadaşlarından kat kat fazla. Çünkü 9 kardeşiyle birlikte ortada kaldı. "Ablam bize bakacak" diyor Sultan ama belki de bir süre sonra babası yeniden evlenip üvey anne getirecek başlarına. Bu ihtimali düşünmek bile istemeyen Sultan şöyle paylaştı acısını: "Annem Arife Çelebi'yi kaybettim. Bize ablam bakacak. Dün gece kardeşlerimle kucak kucağa yatağa girdik. Ama sabaha kadar ağlıyorduk. Annemin toprağın altında uyuduğunu düşündüm. Çok korkuyorum."

ÇİÇEK: "PKK BASTI SANDIK"
Çiçek Çelebi (10), babası Salih, annesi Yıldız ve kız kardeşi 3 yaşındaki Fatma Çelebi'yi baskında kaybetti. 6 çocuklu Çelebi ailesinin ortanca çocuğu olan Çiçek, "Babam da annem de öldü, ortada kaldık. Bize kim bakacak" diye feryat ederken dehşet gecesini şöyle anlattı: "Silah seslerini duyunca korkuyla saklandık. Sonradan karakoldan gelen askerleri görüp nişan evine geldik. Daha önce hiç ölü görmemiştim. Okadar çok ölen vardı ki anlatamam. PKK köyümüzü bastı sandık. Ama sonradan nişana saldırı olduğu söylendi."

DEDEYE HAYIR DUASI

9 yaşındaki İlhan Çelebi ise dedesi olan yeni Muhtar Mehmet Çelebi'yi kaybetmişti. Yaşıtları yaşadığı dahşeti anlatırken, yakınlarının tembihlemesi üzerine hiç konuşmayan İlhan, imam edasıyla dedesinin mezarına geldi. Küçük İlhan yanında taşıdığı Kuran-ı Kerim'i çıkarıp dedesi için hayır duası okumaya başladı. Yaşından büyük acılar çeken İlhan'ın olgunluğu görenleri şaşkına çevirdi.