Gül'den Ecevit'e jest

Rahşan Ecevit'in, "Ben eşimle birlikte uyumak istiyorum" dileği iletilen Gül, Devlet Mezarlığı'nda Bülent Ecevit'in yanına gömülebilmesi için düzenleme sözü verdi

Perşembe 07.05.2009
Son Güncelleme: Perşembe 07.05.2009
ABONE OL
Eski Başkanlardan Bülent Ecevit'in mezarını taşımaya gerek kalmadı. Rahşan Ecevit'in "Öldükten sonra eşimin yanında olmak istiyorum" talebi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e iletildi. Gül, Rahşan Hanım'ın vefatından sonra Devlet Mezarlığında eşinin yanına gömülmesi için gerekli hukuki düzenlemenin yapılabileceğini söyledi. Rahşan Ecevit, daha önce "eşinin mezarını taşımak istediğini" bildirmiş, bu talep de 2 yıl önce Cumhurbaşkanı'na iletilmişti. Cumhurbaşkanı Gül, "sevenleri ayırmayız" diyerek bu konuda da yardımcı olma sözü vermişti. Kısa bir süre önce Devlet Mezarlığı ile ilgili yönetmelikte değişiklik yapılarak, "mezar nakli"ne izin verildi. Bu izin üzerine Rahşan Ecevit, Ahlatlıbel'de bir aile mezarlığı hazırladı ve eşini buraya taşıyacağını bildirdi. Ancak, Ecevit'in mezarını taşıma kararı kamuoyunda büyük tepki yarattı. Din adamları da mezarı taşımak için geçerli hiçbir neden bulunmadığı yolunda görüş bildirdi. Bunun üzerine Rahşan Ecevit, illa taşıma diye bir ısrarının olmadığını, hayatı boyunca birlikte yaşadıkları eşiyle, öldükten sonra da yan yana uyumak istediğini söyledi. Rahşan Ecevit'in, Devlet Mezarlığında eşinin yanına gömülme talebi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e iletildi.

BAKANLAR KURULU

Gül, "Tabii ki neden olmasın. Biz sevenleri ayırmayacağımızı söylemiştik" dedi. Gül, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen'e bu konuda ne yapılabileceğini sordu. Genel Sekreter, "Bakanlar Kurulu kararı ile mümkün olabileceğini" söyledi. Bunun üzerine, Cumhurbaşkanı, Rahşan Ecevit'in resmi talebi alındıktan sonra gerekli işlemin yapılması için talimat verdi. Bu konudaki resmi talebi iletmek ve ayrıntıları görüşmek üzere, Ecevit'in eski Koruma Müdürü ve DSP İzmir Milletvekili Recai Birgün, Cumhurbaşkanı Gül'den randevu talep etti. Rahşan Ecevit de Cumhurbaşkanı Gül'ün jestini duyunca çok sevindi.