Paksüt için 'Hukuki süreç'

Anayasa Mahkemesi, Başkan Vekili Osman Paksüt hakkındaki iddiaların incelendiğini duyurdu. Yapılan yazılı açıklamada "Hukuki süreç başlatılmıştır" ifadesi kullanılırken, Başkan Haşim Kılıç, "Bundan sonrası Mahkeme'nin iç işleyişine ilişkindir" dedi

Perşembe 07.05.2009
Son Güncelleme: Perşembe 07.05.2009
ABONE OL
Anayasa Mahkemesi, tarihinde ilk kez bir üyesi hakkında "ceza incelemesi" süreci başlattı ve bunu kamuoyuna resmen, "hukuki süreç başlatılmıştır" ifadesiyle duyurdu. Anayasa Mahkemesi, dün, eşi Ferda Paksüt'e ait telefonla yaptığı görüşmeler 2'nci Ergenekon iddianamesinin ekleri arasında yer alan Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Osman Paksüt'e yönelik özel gündemle toplandı. Mahkeme'den akşam saatlerinde yapılan açıklamada, Osman Paksüt ile ilgili olarak İstanbul Başsavcılığı'ndan 10 Ekim 2008'de yazı geldiği, ancak ikinci Ergenekon iddianamesinin 8 Mart 2009'da düzenlendiği belirtildi. Açıklamanın, Paksüt'ün de onayı alınarak oybirliğiyle yapıldığı kaydedildi. 8 Mart'a kadar bir işlem yapılmamış olması da Ekim'den Mart'a kadar geçen bu süreçte henüz 2'nci Ergenekon iddianamesinin hazırlanmamış olmasıyla açıklandı. Açıklamanın ilgili bölümünde, "Bir iddianame düzenlenmemesi olasılığı da gözetilerek kişilerin ve kurumların yıpratılmaması için belirtilen tarihte Başkanlıkça bir işlem yapılmasına gerek görülmemiştir" denildi.

İNCELEME YOK
Paksüt hakkındaki hukuki sürecin başlatıldığı ve yürümekte olduğuna işaret edilen açıklamada, "Bu konuda 8 Mart 2009 günlü ve 2009/188 sayılı iddianamenin (İkinci Ergenekon İddianamesi) düzenlenmesinden sonra, Anayasa Mahkemesi'nin Kuruluş Kanunu ve Anayasa Mahkemesi'nin İçtüzüğünün ilgili maddeleri uyarınca hukuki süreç başlatılmıştır" ifadesi yer aldı. Açıklamadaki ifadelere ve alınan bilgilere göre, dünkü toplantıdan sonra, aslında daha önce başlatılmış olan hukuki sürecin duyurusu yapılmış oldu. Toplantıda ortaya konulan irade doğrultusunda Kılıç, gerekli görürse bir üyeyi ön inceleme yapması için görevlendirecek. Bu üyenin hazırlayacağı rapor daha sonra heyete sunulacak. Kılıç, SABAH'a, "Bundan sonrası Mahkeme'nin mahremiyetine, iç işleyişine ilişkindir. Benim dışımda açıklama yapılmaması konusunda arkadaşlarla karar aldık Gerekli açıklamaları ben yapacağım" dedi. Anayasa Mahkemesi Üyesi Serruh Kaleli'nin, AK Parti'nin kapatılması davasının kararı öncesinde bazı kişilerle konuştuğu yönündeki haberler de toplantıda ele alındı. Mahkeme bu nedenle bir inceleme yapmaya gerek görmedi.

'Benim de isteğim buydu'
ANAYASA Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt, hakkında hukuki sürecin başlatılmasıyla ilgili "Benim de isteğim buydu. Gereği neyse ortaya çıkacak"dedi. Anayasa Mahkemesi'nce yapılan açıklamaya ekleyeceği bir şey olmadığını belirten Paksüt açıklamanın kendisinin de görüşünü yansıttığını söyledi. Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Osman Paksüt gazetecilerin sorusu üzerine bu konuda şunları söyledi: "Benim de isteğim buydu. Ekleyeceğim bir şey yok. Gereği neyse ortaya çıkacaktır. Heyetçe görüşüldü, mutabık kalındı. Ben de içindeyim, beraberiz, birlikte yazdık."