Gül'den Bilge Köyü'ne ziyaret

Cuma 08.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 08.05.2009 23:25
ABONE OL
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Heyrünnisa Gül, Mardin'in Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyüne taziye ziyaretinde bulundu.

Hayrünnisa Gül, katliamda hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi. Fatma Çelebi isimli bir kadın, Hayrünnisa Gül konuşurken fenalaşarak bayıldı.

Gül, yetim kalan bütün çocukların üniversiteye kadar bütün eğitim masraflarının devlet tarafından karşılanacağını söyledi.

Gül, anne ve babasını kaybeden çocukları kucağına alarak severken, Kürtçe tercüman aracılığı ile 10 torununu kaybeden bir kadınla sohbet etti. Gül daha sonra çocuklar için açılan sosyal hizmetler çadırını ziyaret etti.

Gül, olayda ölen Yıldız ve Salih Çelebi çiftinin çocuğu Aziz (3) ile Abide ve Mehmet çiftinin çocuğu Kevser (3) ile yakından ilgilendi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül, Bilge köyünde yaşanan saldırı olayı ile ilgili olarak, ''Bundan sonra böyle olaylar yaşanmasın'' dedi.

Hayrünnisa Gül, 4 gün önce meydana gelen ve 44 kişinin ölümüne, 3 kişinin yaralanmasına neden olan saldırının yaşandığı Mardin'in Midyat ilçesi Bilge köyünde kadınların bulunduğu taziye çadırını ziyaret ederek, baş sağlığı dileğinde bulundu. Saldırıda yakınlarını kaybeden kadınlardan bazıları, ekonomik durumlarının iyi olduğunu, maddi yardıma ihtiyaçları bulunmadığını belirterek, çocukların eğitimi için okul istediklerini söyledi.

Gül'ün ''Bundan sonra böyle olaylar yaşanmasın'' sözlerine kadınlar, ''Hayır, böyle bir şey olmayacak'' diyerek destek verdi. Hayrünnisa Gül, yetim ve öksüzler için ''Bu çocuklar bizim çocuklarımız, eğitimleri konusunda üzerimize düşen her şeyi yapacağız'' dedi. Daha sonra, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünün, yakınlarını kaybeden çocukların rehabilitasyonu için kurduğu çadıra geçen Gül, çalışmaları yerinde izledi. Yapılan çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi alan Gül, daha sonra köyden ayrıldı.

Hayrünnisa Gül'ün ziyareti sırasında geniş güvenlik önlemleri alındı.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ HAT SAFHAYA ULAŞTI

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül'ün Mardin'in Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyüne taziye ziyareti öncesi güvenlik önlemleri had safhaya ulaşırken, köy içerisinde dedektör ve köpekler ile mayın taraması yapıldı.

Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyünde düzenlenen silahlı saldırıda 44 kişi hayatını kaybetmiş, 3 kişi de yaralanmıştı. Olayla ilgili tutuklu sayısı 11'e çıkarken, köyde açılan taziye çadırlarını her gün çevreden gelen binlerce kişi ziyaret ederek başsağlığı dileğinde bulunuyor. Katliam nedeniyle köye başsağlığı ziyaretinde bulunması beklenen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül için köyde güvenlik güçleri, önlemlerini artırdı. Askerler dedektörler ve bomba eğitimi almış köpeklerle birlikte
mayın taraması yaptı. Mayın taramasının sona ermesinin ardından bölgede çalışan gazetecilerin de kameraları köpekler tarafından kontrolden geçirildi. Bugüne kadar hiç tabelası olmayan Bilge köyü, olayın ardından ilk tabelasına da kavuşurken, köyün hemen girişine 'Bilge Köyü' tabelası Karayolları ekipleri tarafından yerleştirildi. Köye taziye ziyaretine gelenlerin çocuklarına ise meyve suyu dağıtımı yapıldı.

HAYRÜNNİSA GÜL ŞANLIURFAYI ZİYARET ETTİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül, Şanlıurfa'da, Balıklıgöl ve ''Amazon Kraliçeleri'' mozaiklerinin de aralarında bulunduğu tarihi ve turistik yerleri ziyaret etti.

Gül, ''Konuşan Kitap Şenliği'' kapsamında Balıklıgöl Yerleşkesinde kurulan bir çadırdaki Hüsn-ü Hat ve Ebru sergisinin açılışını yaptı. Sergiyi gezdikten sonra Halilurrahman Gölünde balıklara yem attı.
Balıklıgöl yakınlarındaki Amazon Kraliçeleri'nin mozaiklerini bulunduğu alanda da incelemede bulunan Gül'e, vatandaşlar zaman zaman taleplerini iletmeye çalıştı.

Hayrünnisa Gül, buradaki temaslarının ardından El Ruha Otel'e geçerek, onuruna verilen yemeğe katıldı.
Daha sonra Eyyüp Peygamber'in hastalığında çile çektiği yer olarak rivayet edilen ''Eyyüp Peygamber Makamını'' ziyaret eden Hayrünnisa Gül, Şanlıurfa Kültür ve Turizm Müdürlüğü önünde oluşturulan ve kentin tarihsel süreçte ev sahipliği yaptığı medeniyetlere ait önemli kültür ögelerinin asıllarından esinlenerek yapılan eserlerin yer aldığı, ''Kültür Bahçesi''ni de gezdi.

Burada eserlerle ilgili yetkililerden bilgi alan Hayrünnisa Gül, kendi adının verildiği alana 2 adet gül fidanı dikti. Ayrılışı sırasında Gül'e, yöresel işlemeli boy aynası minyatürü ve üzerinde resminin bulunduğu karakalem tablosu sunulurken, Vali Yavaşcan'ın eşi Ayla Yavaşcan da gümüş işlemeli bileklik hediye etti.