Genelkurmay: Korucuları sorumlu göstermek önyargılı

Cuma 08.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 08.05.2009 17:31
ABONE OL
Genelkurmay Başkanlığı İletişm Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, Mardin'de 44 kişinin öldürülmesi olayına ilişkin yapılan değerlendirmeleri, "Olayın koruculuk sistemine bağlanması, önyargılı ve yanlıştır" dedi.

Hasan Tahsin Bilgi Merkezi'nde Haftalık Bilgilendirme Toplantısı'nda gündeme ilişkin değerlendirme yapan Tuggeneral Metin Gürak, Mardin'de yaşanan olayın bir vahşet olduğunu vurgulayarak, "Bunu insani değerlerle açıklamak mümkün değildir" dedi. 44 kişinin hayatını yitirdiği olaydan sonra koruculuk sisteminin tartışılmasını doğru olmadığının altını çizen Tuğgeneral Gürak, "olayın koruculuk sistemine bağlanması, önyargılı ve yanlıştır" diye konuştu. Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın bir televizyon kanalında görev yaptığı dönemde dinlendiği yönündeki sözlerinin hatırlatılarak, "Genelkurmay karargahında dinlemeye yönelik bir tedbir aldınız mı" sorusuna, Tuggeneral Metin Gürak "Tamamen kendi görüşleridir. Bu konuda yorum yapmamız söz konusu olmaz" dedi. Poyrayköy'de Ergenekon Soruşturması nedeniyle yapılan kazılara ilişkin bölgenin yasaklı olduğu yönündeki iddiaları da yanıtlayan Tuğgeneral Metin Gürak, arazinin sivillere açık bir bölge olduğunun altını çizerek, "Basın mensupları girebilir. Bölge sivillere açıktır" diye konuştu.

Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un ABD'ye resmi bir ziyaret gerçekleştireceğini açıkladı. Henüz programın netleşmediğini belirten Tuğgeneral Gürak, "Bu ziyaretle ilgili programla ilgili çalışmalar devam etmektedir" dedi. Tuğgeneral Gürak, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un ABD'ye bir ziyaretinin olup olmayacağı yönündeki soru üzerine, "Genelkurmay Başkanımızın ABD ziyareti söz konusudur. Bu ziyaretle ilgili programla ilgili çalışmalar devam etmektedir" cevabını vererek, ziyaretin tarihinin belli olmadığını ifade ederek, ziyaretin resmi olduğunu vurguladı.

TELEFON DİNLEME İDDİASI

Tuğgeneral Gürak, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız'ın ABD'yi gitmesine ilişkin herhangi bir bilgisi bulunmadığını da bildirdi. Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın bir televizyon kanalında yaptığı açıklamalara ilişkin bir soru üzerine konuşan Tuğgeneral Gürak, telefon dinleme iddiasına şu sözlerle yanıt verdi: "TSK'dan emekli olmuş personelin kamu oyuna yansıyan görüş ve düşünceleri tamamen o görüşleri ifade eden kişilerin görüşleri olup o görüşler üzerinde bizim bir değerlendirme yapmamız doğru değildir. TSK görev ve sorumluluk alanı kapsamında ve kendisine verilen yasal sınırlar içinde çalışmalarını ve ilişkilerini yürütmekte, olabilecek görüş ve önerilerini ilgili makamlara iletmektedir"

POYRAZKÖYDEKİ SİLAHLAR

Tuğgeneral Metin Gürak, Poyrazköy'de Ergenekon Soruşturması çerçevesinde yapılan aramalara ilişkin bir başka soru üzerine de arazinin yasak bölge olmadığının altını çizerek şöyle konuştu: "Poyrazköy'de ikinci derece kara askeri yasak bölgesinin gündeme gelmesinin ana nedeni bu bölge içerisinde bulunan gömülü mühimmatın nerede olduğu ve buraya kişilerin serbestçe girip girememesiyle ilgiliydi. Bazı basın mensupları serbestçe gidip 3,5 saat gidip kalabilirken, bunu basın organlarında okumuşsunuzdur, diğer bazı basın mensuplarının bunu tam denemeden bu bölgeye girilemeyeceği sonucuna ulaşmaları gerçekten çok düşündürücüdür. Taktir kamu oyunundur"

Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, toplantının ilk bölümünde 19 Mayıs 2009 tarihinde Genelkurmay Karargahı'nda yapılacak faaliyetlere ilişkin bilgi verdi. Tuğgeneral Gürak, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un emriyle bu yıldan itibaren "Ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk ve İstiklal Savaşında her zaman Atatürk'ün yanında bulunan, İstiklal Savaşının önde gelen Komutanları, İsmet İnönü, Fevzi Çakmak ve Kazım Karabekir için her yıl birer özel anma töreni düzenlenmesi planlanmıştır" dedi. Tuğgeneral Gürak şöyle devam etti: "Söz konusu anma törenlerinin icrasına, 19 Mayıs 2009 tarihinde saat 15.00'te Genelkurmay Karargahı Orbay Salonunda yapılacak Atatürk Özel Anma Töreni ile başlanacaktır. Diğer özel anma törenleri ise İsmet İnönü için 25 Aralık, Fevzi Çakmak için 10 Nisan ve Kazım Karabekir için 25 Ocak tarihlerinde icra edilecektir. Bu yıl ilki düzenlenecek olan Atatürk Özel Anma Töreni kapsamında 'Doğumunun 128'inci Yıl Dönümünde Asker ve Devlet Adamı Atatürk' konulu bir panel icra edilecektir. İki oturumda icra edilecek paneli, Prof.Dr.İlber Ortaylı yönetecektir. Paneli müteakip davetlilerin katılımıyla, günün anısına Genelkurmay Başkanlığı Karargâhı girişinde yaptırılan özgün Atatürk Heykelinin açılışı da yapılacaktır."

AFGANİSTAN'DAKİ NATO FAALİYETLERİ

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un 6-7 Mayıs 2009 tarihlerinde Belçika Brüksel'de düzenlenen NATO Genelkurmay Başkanları Askeri Komite toplantısına katıldığını hatırlatan Tuğgeneral Gürak, "Toplantıda görüşülen başlıca konular, Afganistan'daki NATO harekatı, NATO Mukabele Kuvveti'nin yapısı ve NATO'nun ileriye dönük yeni stratejik konseptidir" dedi.

YAKALANAN PKK'LI TERÖRİSTLER VE ELE GEÇEN PATLAYICI MADDELER

Türk Silahlı Kuvvetlerinin, bölücü terör örgütüne yönelik olarak icra ettiği faaliyetler kapsamında; 17 Nisan 2009 tarihinden bu güne kadar 87 iç güvenlik olayı meydana geldiğini kaydeden Tuğgeneral Gürak, "Bu olaylarda biri 20 kg'lık olmak üzere toplam 24 adet El Yapımı Patlayıcı düzeneği, güvenlik kuvvetleri tarafından etkisiz hale getirilerek olası zayiatlar önlenmiştir" diyerek şöyle devam etti: "Dönem içinde 5'i teslim olmak üzere 11 terörist etkisiz hale getirilmiştir. (5 teslim, 1 ölü, 5 yakalama)Teslim olan bir teröristin, İran uyruklu ve eski bir terörist olmasının yanında, bölücü terör örgütünün tüm olumsuz propagandalarına rağmen, Irak'ın kuzeyinden (Zap) kaçarak sınırımızdaki bir karakola gelip sığınması dikkat çekicidir.

DÖNEM İÇİNDE VERİLEN ŞEHİTLER

Dönem içinde; 12 Nisan 2009 tarihinde, Şırnak ili Merkez ilçesi dağlık arazi kesiminde , bölücü terör örgütü tarafından basma düzenekli olarak tuzaklanan patlayıcının patlaması sonucu 2 güvenlik görevlisi yaralanmıştır. Yaralılardan Yzb. Çetin Ünsal tedavi gördüğü GATA Hastanesinde 23 Nisan 2009 tarihinde şehit olmuştur. Yine dönem içinde, 29 Nisan 2009 tarihinde (saat 06.05'te) Lice ile Genç karayolunun emniyetini sağlamak maksadıyla görevlendirilen birliğimizden 9 personel, Lice'nin 20 km. kuzeyinde Ergin köy bölgesinde bölücü terör örgütü tarafından yerleştirilen mayının patlaması sonucu şehit olmuştur. Olay sonrası bölgede yapılan incelemede; Plastik patlayıcı ile desteklenmiş amonyum nitrat gübresi kullanılarak hazırlanmış patlayıcı olduğu, patlayıcının basma düzenekli olarak tuzaklandığı, patlama bölgesinde 6x6.70 m. genişliğinde ve 2 m. derinliğinde bir çukurun meydana geldiği tespit edilmiştir. Patlama bölgesi halkımızın yoğun olarak kullandığı bir bölge olup yerleşim yerine 1 km. mesafededir. Hakkari ili Şemdinli ilçesi dağlık arazi kesiminde ve Irak sınırı üzerinde bulunan üs bölgesindeki birliğimizi değiştirmeye giden başka bir birliğimize, bölücü terör örgütü mensuplarınca 29 Nisan 2009 tarihinde (saat 13.45'te) uzak mesafeden ateş açılmıştır. Açılan ateşe süratle karşılık verilmesi üzerine teröristler teması keserek kaçmışlardır. Açılan ateş sonucu yaralanan bir güvenlik görevlisi kaldırıldığı Hakkâri Asker Hastanesinde şehit olmuştur. Aynı bölgede 02-03 Mayıs 2009 tarihinde, eylem hazırlığında bulunulduğu erkenden fark edilen teröristlerin süratle ateş altına alınması üzerine, teröristler bölgeden kaçmışlardır. Ancak teröristlerin kendi aralarında yaptıkları konuşmalardan, bu olayda zayiat verdikleri ve eylemlerinin başarısız olması nedeniyle kendi aralarında tartıştıkları tespit edilmiştir. Ayrıca, 05 Mayıs 2009 tarihinde Bitlis bölgesinde icra edilen operasyon esnasında bölücü terör örgütü mensuplarınca tuzaklanan patlayıcının infilak etmesi sonucu bir personelimiz (Uz.Erbaş) şehit olmuş, bir personelimiz yaralanmıştır." Aynı dönem içinde bölücü terör örgütüne yönelik yapılan diğer operasyonlara ilişkin de bilgi veren Tuğgeneral Metin Gürak, "3 adet BKC makineli tüfek, 1 adet M 16 piyade tüfeği, 6 adet G-3 piyade tüfeği, 8 adet Kaleşnikof piyade tüfeği, 680 adet çeşitli çapta fişek, 2 adet RPG-7 roketatar, 6 adet RPG-7 roketi, 2 adet anti tank mayını, 10 adet el bombası, 2 adet el telsizi, 850 gr. plastik patlayıcı (250 gr. C-3, 600 gr. C-4), 340 kg. patlayıcı madde yapımında kullanılan amonyum nitrat gübresi ele geçirilmiştir" bilgisini verdi.

ARAMA KURTARMA FAALİYETLERİ

Türk Silahlı Kuvvetlerince; 17 Nisan - 08 Mayıs 2009 tarihleri arasında toplam 15 adet arama-kurtarma faaliyeti icra edildiğini söyleyen Tuğgeneral Gürak, bu çalışmalarda 236 kişi denizden sağ, 1 kişi ölü olarak bulunduğunu söyledi. SHOD FAALİYETLERİ Türkiye Cumhuriyetine ait Denizler ve Boğazlarda denizcilere güvenli bir seyir yapmaları için Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı Seyir, Hidrografi ve Oşinografi Dairesi (SHOD) Başkanlığının faaliyetleri ile ilgili bilgi veren Tuğgeneral Gürak, "Seyir, Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığının '100"üncü Kuruluş Yıldönümü Kutlama Etkinlikleri' kapsamında; 11-12 Mayıs 2009 tarihlerinde, Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı İstanbul'da, 'Türk Deniz Haritacılığının ve Deniz Araştırmacılığının Geçmişi, Bugünü ve Geleceği' konulu bir sempozyum düzenlenecek ayrıca, 13 Mayıs-13 Haziran 2009 tarihleri arasında İstanbul Deniz Müzesi Komutanlığı Beşiktaş'da 'Türk Deniz Haritacılığı ve Deniz Araştırmacılığı' konulu sergi halkımızın ziyaretine açılacaktır" dedi.